Televizija Vijesti, građanima i budžetu ove zemlje, duguje na ime poreza više od 250. 000 eura. Umjesto da ih naplati, država će im dug reprogramirati na 10 ili 11 mjeseci. Tako će i sa novim ministrom biti nastavljena praksa koja važi godinama unazad.
Televizja Vijesti ne plaća doprinose na plate svojih zaposlenih po godinu i više. Onda im država omogući reprogram, pa oni odloženo plaćaju, odnosno više neplaćaju, prethodnu godinu, a aktuelnu zaboravljaju i Vijesti i država. Ona će im ionako biti reprogramirana godinu kasnije. Tako država obezbjeđuje novac vlasnicima Vijesti i stavlja ih u povlašćen položaj u odnosu na druge komercijalne televizije, koje poreze plaćaju redovno ili redovnije.
Vlasnici Vijesti, između ostalog i tako se bogate, na račun svojih radnika i građana Crne Gore.
To ih međutim ne sprječava da se lažno predstavljaju kao velike platiše poreza.
Sami su objavili tabelu u kojoj piše da su od 2011. godine platili nešto više od 4 miliona eura poreza. Možda su to njihove poreske obaveze i to svjedoči o nerealno postavljenom poslu zbog čega bi već poslovno propali, da im nije pomoći države.
Da pogledamo, međutim, šta je stvarno plaćeno i kako država pomaže televiziji Vijesti da ne propadne.
U sepetembru 2014. televizija Vijesti dugovala je za poreze više od 350 hiljada eura. To je, dakle, više nego godinu neplaćenih doprinosa i ko zna koliko PDV-a.
Država, umjesto da ih naplati odobrava plaćanje duga na rate. Televizija Vijesti dug ne plaća, pa ih država u aprilu 2015. godine blokira na dug od 357 hiljada eura. Pokreće se i stečaj, određuje se stečajni upravnik. Ali, sve naprasno staje. Pojeo vuk magarca, stečaj se briše, dug televizije Vijesti opet se reprogramira. Za redovne obaveze – doprinose na plate, niko i ne pita.
Potom u oktobru 2015. televizija Vijesti opet dobija reprogram duga – ovaj put na iznos od nešto više od 142 hiljade eura.
Dok pritiskom javnosti nijesmo izdejstvovali da se podaci o dugovima objave, vjerovatno radnici Vijesti i građani ne bi ni saznali da od juna 2015. do maja 2016. godine televizija Vijesti nije ni prijavila, kamoli platila doprinose za plate svojih radnika.
I tako iz godine u godinu - sada je dug nešto više od 250 hiljada eura. Uz olakšicu da televizija Vijesti i po nekoliko mjeseci ne mora da plati PDV.
Kad se ovome doda i dug televizije Vijesti od oko 350 hiljada eura Radio difuznom centru – stiže se do svote od 600 hiljada eura – beskamatnog kredita koji država obezbjeđuje televiziji Vijesti da bi bila žrtva na crnogorskom tržištu koje postoji samo zbog “beogradskih televizija”.