Politika

Bura oko spomenika Barešiću se ne stišava

Miro Barišić koji je 1971. godine u Švedskoj osuđen na doživotnu robiju zbog ubistva jugoslovenskog ambasadora u Stokholmu Vladimira Rolovića, dobio je spomenik u rodnom mestu Dragama kod Pakoštana u Hrvatskoj. U protestnom pismu Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija Crne Gore, upućenom ambasadi Hrvatske, navodi se da očekuju da će se Vlada Hrvatske ograditi od, kako kažu, necivilizacijskog čina. Stav crnogorske Vlade podržao je i predsjednik parlamenta.
Bura oko spomenika Barešiću se ne stišava
Portal AnalitikaIzvor

Nakon što je u zadarskoj opštini Pakoštane podignut spomenik Miru Barešiću, Hrvatu koji je svojevremeno ubio jugoslovenskog ambasadora u Švedskoj Vladimira Rolovića, crnogorsko Ministarstvo vanjskih poslova uputilo je protestnu notu ambasadi Hrvatske u Podgorici.

"Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija očekuje da će se Vlada Republike Hrvatske ograditi od tog necivilizacijskog čina, s obzirom da je Vladimir Rolović bio istaknuti borac protiv fašizma i istaknuti jugoslovenski i crnogorski diplomata", navodi se u juče objavljenom protestnoj noti MVPEI-ja.

Predsjednik Skupštine Darko Pajović kazao je danas da je saglasan sa stavom države.

Vladimir Rolović rođen je 1916. godine u selu Brčeli kod Bara. Bio je jedan od organizatora Trinaestojulskog ustanka, revolucionar, antifašista i diplomata. Vijest da je čovjeku koji ga je ubio podignut spomenik, u Savezu udruženja boraca Narodnooslobodilačkog rata i antifašista Crne Gore primili su, kažu, s nevjericom.

"Kao i svi slobodoljubivi građani Crne Gore, a vjerujem i regije i Evrope, primili smo tu vijest sa teškim bolom i gnušanjem. Mislim da pravna država u državi Hrvatskoj i njene institucije ne smiju da ćute, nego moraju svom snagom da se okrenu, licem pravde i primjenom zakona tu stvar sagledaju i riješe. To je državna stvar", kazao je član Predsjedništva SUBNORA-a Slobodan Simović.

Zbog ubistva Rolovića, Miro Barešić osuđen je na doživotnu kaznu zatvora.

Međutim, odslužio je tek godinu nakon što je, prema pisanju medija, grupa otmičara zaposjela avion koji je bio na aerodromu u Stokholmu i kao dio nagodbe tražila puštanje iz zatvora upravo Barešića. Avion je potom sletio u Španiju gdje su se svi predali španskim vlastima. Vlada Ulofa Palmea je u oktobru 85., kako prenose mediji, zbog dobrog vladanja" preinačila doživotni zatvor Barišiću u 18 godina robije. Poslije secesije Hrvatske i raspada Jugoslavije, Barišić se iz Južne Amerike gdje je boravio poslije izdržavanja kazne u Švedskoj, vratio u Hrvatsku. Poginuo je 31. jula 1991. godine kod Benkovca, pod do danas nerazjašnjenim okolnostima.

rtcg.me

Portal Analitika