Sastanak će biti održan na zahtjev Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Japana, saopštile su diplomate, prenosi Rojters.
Najnovije lansiranje rakete uslijedilo je nakon što je Pjongjang zaprijetio "fizičkom akcijom", kao odgovor na planirano razmještanje sofisticiranog američkog antiraketnog sistema u Južnoj Koreji, a samo nekoliko nedelja prije početka zajedničkih američko-južnokorejskih vojnih vežbi.
Američka vojska tvrdi da je Pjongjang istovremeno lansirao dvije rakete srednjeg dometa tipa Rodong, ali da je jedna eksplodirala prilikom lansiranja.
Japan je saopštio da je raketa završila 250 kilometara od sjeverne obale te zemlje, a u okviru japanske Ekskluzivne ekonomske zone (EEZ), što je prvi put od 1998. godine.
"To je ozbiljna prijetnja bezbjednosti naše zemlje", rekao je japanski premijer, Šinzo Abe novinarima, i dodao da se takav "nečuven čin ne može tolerisati", prenosi AFP.
SAD su osudile lansiranje rakete, ocjenivši da je to jasno kršenje rezolucija Savjeta bezbjednosti UN-a koje eksplicitno zabranjuju Sjevernoj Koreji da koristi tehnologiju balističkih raketa.
"Ova provokacija samo će pojačati odlučnost međunarodne zajednice u borbi protiv zabranjenih aktivnosti Sjeverne Koreje", rekao je portparol Pentagona, Geri Ros.