Politika

Janjić: Izlazak iz Vlade dio izbornih kalkulacija

Izlazak Građanskog pokreta URA iz Vlade dio je izbornih kalkulacija i ne može uticati na stabilnost Crne Gore, ocijenio je analitičar Dušan Janjić.
 Janjić: Izlazak iz Vlade dio izbornih kalkulacija
Portal AnalitikaIzvor

Građanski pokret URA odlučio je da napusti Vladu izbornog povjerenja zbog, kako su rekli, drastičnog kršenja Sporazuma o slobodnim i fer izborima. URA je ranije najavila taj potez ukoliko Demokratska partija socijalista (DPS) izglasavanjem ugovora sa A2A i odbijanjem izmjena medijskih zakona prekrši Sporazum o slobodnim i fer izborima.

Janjić smatra da je dobro što je bilo stranaka koje su prihvatile da budu dio Vlade, ali da je očigledno da interesi tih partija i najuticajnije, DPS-a, nijesu isti.

„U konkretnom slučaju interpretacija URE je da je vladajuća koalicija prekoračila dogovor povodom energetskog sporazuma sa A2A. Onda bi vjerovatno trebalo tražiti da li postoji neki interesni lobi, s obzirom da je ta kompanija, moram reći, kontraverzna, po svojim biznisima i u Srbiji i u Italiji“, kazao je on agenciji MINA.

Janjić, kako je rekao, pretpostavlja da je stav URE da je bolje sad da izađu, da poprave svoje izborne šanse. „I da time zapravo sa sebe, ako treba, skinu odgovornost za ono što su uradili dok su bili u Vladi“.

„Mislim da je već nastupila predizborna kalkulacija i da je to glavni motiv i vjerovatno neslaganje i uticaj nekog od lobija iz energetike. Konkretno, A2A izaziva dosta kontraverzi, ima dosta protivnika, a i sama stvara jednu atmosferu političku oko svojih projekata, tako da ne isključujem da je to kombinacija njihove kalkulacije i reakcije na pritisak energetskih lobija“, kazao je on.

Janjić smatra da će sad i drugi da kalkulišu šta im donosi više, šta manje. „Tako da me ne bi iznenadilo da i drugi izađu, ako su shvatili da nije moguć jedan jedinstveni front“.

On ne misli da će biti ozbiljnijih posledica po stabilnost Crne Gore i da su izborne kalkulacije takve.

„Pretpostavljam da, pošto nije uspio ovaj projekat sa konsenzusom, da bi ovi koji su bili u Vladi, makar privremeno, mogli da računaju na podršku i međunarodne zajednice ukoliko imaju solidan rezultat, čak i ako nijesu sa DPS-om“.

S tim će, smatra on, kalkulisati.

„Ali nema to direktne veze sa članstvom u NATO, to je završena stvar, a neće uticati ni na stabilnost Crne Gore. Ostaje jedino da se vidi koliko će te njihove kalkulacije biti dobre za njih same“, poručio je Janjić.

MINA

Portal Analitika