Abiznis

RADAK KUKAVIČIĆ: Realno da 2016. bude uspješnija od prošle

Direktorka Nacionalne turističke organizacije Crne Gore (NTO) Željka Radak Kukavčić izjavila je danas da je u toj zemlji, prema zvaničnim podacima, do kraja jula 2016. godine zabilježeno pet odsto više turista nego u istom periodu prošle godine.
RADAK KUKAVIČIĆ: Realno da 2016. bude uspješnija od prošle
Portal AnalitikaIzvor

Ona je agenciji Beta kazala da se dobri trendovi nastavljaju, a da je za dalji tok sezone važno to što se, prema najavama lokalnih turističkih organizacija, očekuje popunjenost kapaciteta i nastavak dobre posjete.

"Sa optimizmom očekujemo da ova godina bude uspješnija od prethodne, koja je bila rekordna po posjećenosti. Prateći najave i buking, kao i otvaranje novih avio linija, očekujemo da će se ciljevi koje smo zacrtali za ovu godinu i ostvariti", rekla je Radak Kukavčić.

Prema njenim riječima, do kraja juna je u Crnoj Gori boravilo 412.000 turista, od čega je 90 odsto bilo stranaca i to mahom iz Rusije i regiona - Srbije i Bosne i Hercegovine, zemalja Evropske unije (EU).

"Značajan rast, zaključno sa junom, ostvaren je sa tržišta Velike Britanije i Francuske, koji tradicionalno posjećuju Crnu Goru u pred i postsezoni, zatim iz Holandije, Italije, Poljske i Turske gdje se bilježe dvocifrene stope rasta", rekla je ona.

Najpopularnije turističko mjesto i dalje je Budva u kojoj se ostvari čak 40 odsto ukupnog broja noćenja, rekla je Radak Kukavčić i dodala da slijede Herceg Novi sa 17, Bar sa 15, Tivat sa 9, Ulcinj i Kotor sa 6 odsto ostvarenih noćenja.

Kako je rekla, u kontinentalnom dijelu, najposjećeniji su Kolašin i Žabljak, ali je primjetno i povećanje broja turista u Podgorici i na Cetinju.

Aktivni turizam - šansa

Ona smatra da je aktivni turizam šansa da se turistička sezona u Crnoj Gori produži i tokom cijele godine.

"Kroz ulaganja crnogorske Vlade, ali i realizacijom značajnog broja projekata koji su finansirani iz fondova EU i donatorskih organizacija, ponuda na sjeveru je sve raznovrsnija i bolja, infrastruktura i usluga su dosta unaprijeđene", rekla je Radak Kukavčić.

Ono na čemu bi Crna Gora trebalo još više da radi je kulturni turizam, budući da se na njenoj teritoriji nalazi bogato sakralno nasljeđe, koje obuhvata više od 800 spomenika - 570 crkava i 60 manastira, brojne džamije, katoličke i protestantske crkve.

U Crnoj Gori sve više se razvija sportski ili "ekstremni" turizam, koji pored splavarenja obuhvata "džip safari", jahanje, planinarenje, biciklizam, paraglajding, kajakaštvo, kampovanje, speleologiju, lov i drugo.

Posebna vrsta ovog turizma je "kanjoning" koji je u posljednje vrijeme sve atraktivniji, naročito za strane turiste, i koji podrazumijeva savladavanje kanjona plivanjem, skakanjem sa vodopada, korišćenjem užeta, penjanjem.

Za sada, u turističkoj ponudi je savladavanje kanjona Nevidio, koji se nalazi u blizini Šavnika, na Durmitoru i koji je posljednji osvojeni kanjon u Evropi, dužine 3,5 kilometara.

Jedna od posebnih turističkih atrakcija je Lipska pećina, otvorena u julu prošle godine, koja se nalazi na pet kilometara od centra Cetinja, a sadrži jedinstvene pećinske ukrase - stalagmite i stalaktite.

Ova, jedina valorizovana pećina u Crnoj Gori, ima sistem od 2,5 kilometara prolaza, dvorana i galerija, a otkrivena je prije 19. vijeka, o čemu govore brojni dokumenti naučnika iz tog perioda koji su je proučavali.

Bar - grad na dvije obale

Radak Kukavčić je istakla opštinu Bar koja posljednjih godina bilježi sve veću posjećenost.

Specifčnost te opštine je što ima dvije obale - morsku i jezersku, a Turistička organizacija Bar, svake godine unaprjeđuje turističku ponudu festivalima, posjetama privatnim vinarijama, vožnjama do udaljenih i nepristupačnih plaža, plovidbom po Skadarskom jezeru.

Posebnu atraktivnost čini najveći otvoreni muzej u Crnoj Gori - Stari grad, koji je na četiri kilometra od Bara, gdje posjetioci mogu da vide ostatke ruševina sa uskim krivudavim ulicama i nepravilnim trgovima, i gdje je nekoliko crkava.

Svakog ljeta, u sklopu ovog kompleksa održavaju se pozorišne predstave.

Radak Kukavčić je dodala i da je Vlada Crne Gore, u cilju razvoja turizma i van ljetnje sezone usvojila Pogram podsticajnih mjera, na osnovu koga se podržavaju manifestacije "Ulični svirači" u Tivtu, "Susreti pod starom masliom" u Baru, "Dani drenjina" u Nikšiću, "Festival kajaka" na Tari i mnogi drugi.

"Planiramo da realizujemo projekte na daljem razvoju različitih oblika turizma, ekoturizma, ruralnog, kulturnog, religioznog i duhovnog, sportskog i avanturitičkog, gastronomskog i vinskog turizma", rekla je Radak Kukavčić.

Portal Analitika