''Ma kakva četnička zastava, to je zastava Pirata sa Kariba. Moj sin koji je dolazio na odmor iz Švajcarske veliki je obožavatelj Džonija Depa i njegovih karipskih gusara iz filma, pa sam htio da ga obradujem njegovom omiljenom temom. Gusarska zastava je kupljena prošle godine na štandu u Zadru u blizini crkve Svetog Donata'' rekao je 54-godišnji švajcarski državljanin, koji proživljava pravu dramu otkako je na "Dan Oluje" prijavljen da je na krov svoje kuće na otoku Viru okačio "četničku" crnu zastavu sa lobanjom i ukrštenim kostima.
Dok on tvrdi da je riječ o dječijoj gusarskoj zastavi, na Viru ga sada nazivaju četnikom, te se s pravom boji za svoj život i sigurnost svoje porodice. Zastavu je, kaže, okačio još 8. jula ali tada, dodaje, nikome nije smetala.
''Sve do dana Oluje niko od susjeda se nije požalio da mu zastava smeta, inače bih je odmah uklonio. Situacija je sada vrlo ozbiljna, na Viru me sada nazivaju četnikom i bojim se za svoj život. Strah me je da će mi neko baciti bombu na kuću ili da će me ubiti na ulici. Ja sam švajcarski državljanin, ali sam isto tako hrvatski državljanin katoličke vjere'' kazao je šokirani 54-godišnjak koji je nakon posjete policije zastavu momentalno skinuo, prenosi "Slobodna Dalmacija".
''Policajci su mi objasnili o čemu se radi i ja sam zastavu odmah skinuo. Nije mi palo na pamet da bi do ovoga moglo doći. Htio bih da naglasim da mi nije bila namjera da bilo koga povrijedim na nacionalnoj, političkoj ili vjerskoj osnovi'' rekao je Švajcarac.
Nakon intervencije, policija je protiv njega podnijela optužni prijedlog zbog isticanja nepoželjnog simbola, kazavši kako je to simbol pod kojim su "pripadnici četničke paravojske ušli u Vukovar".
U akciji "Oluja", koju Hrvatska svake godine slavi kao državni praznik, nezakonito je protjerano više od 230.000 Srba iz Srpske Krajine, uprkos činjenici da je ta oblast bila pod zaštitom UN. Oni koji nisu htjeli da napuste svoje domove su ili ubijeni ili odvedeni u logore.