"Sklon sam da podržim inicijativu, ali uz ostavljanje određenog prelaznog perioda, koji će omogućiti kako strukturno prilagođavanje datog rješenja postojećem sistemu, tako i finansijsku održivost, odnosno isti vezati za projektovani rast crnogorske ekonomije", kazao je Marić agenciji Mina-business.
On je naveo da je potrebno da crnogorski bruto domaći proizvod (BDP) raste, da se smanji javna potrošnja administracije i omogući sistemu da adekvatno odgovori tom zadatku kroz realan vremenski okvir.
"Inicijativu ću podržati na Vladi vjerujući da će ona otvoriti javnu debatu koja će voditi optimalnom rješenju", saopštio je Marić.
Predsjednik SNP-a, Srđan Milić, nakon neusvajanja u julu, ponovo je u skupštinsku proceduru predao Predlog dopuna Zakona o PIO, koji podrazumijeva da se za osiguranika, ako je to za njega povoljnije, primijeni formula po kojoj se penzija obračunava na osnovu najboljih 15 godina provedenih na radu.
Predlog SNP-a omogućava da se starosna penzija utvrđuje od prosjeka zarada, odnosno osnovica osiguranja ostvarenih u 15 najpovoljnijih godina za osiguranika.
Marić je rekao da su predložene dopune otvorile brojna pitanja i dileme.
"Sa jedne strane država je još prije više od deceniju ušla u reformu penzijskog sistema, koja je za cilj imala održivost pa tek onda postizanje principa pravičnosti, dok je sa druge strane povremenim akcijama gasila pojedine socijalne požare preko ovog sistema, čime je u bitnom doveden u pitanje princip jednakosti na koji se sama poziva", smatra Marić.
Inicijativa poslanika Milića je, kako je ocijenio, u svojoj osnovi dobra, ali otvara određena pitanja.
"Neka od njih su da li predlog treba da djeluje retroaktivno, jer ispravljanje trenutnih nepravdi i poboljšanje socijalnog položaja za ubuduće može djelovati nepravično za postojeće korisnike penzijskog sistema", kazao je Marić.
On je zaključio da se mora imati na umu i finansijska održivost sistema.
Iz SNP-a su ranije saopštili da je krajem jula, prilikom glasanja u parlamentu o predloženoj dopuni, 30 poslanika bilo za, 28 uzdržanih, dok 23 poslanika opravdano nijesu bila u mogućnosti da se izjasne, zbog čega to pitanje, kako smatraju, ponovo treba staviti na dnevni red parlamenta.
(Mina biznis)