Pošto je pravosnažno oslobođen optužbi u podgoričkom Višem sudu, on je preko advokata Zdravka Begovića podnio tužbu protiv države. Sud je prihvatio njegovu tužbu odlučivši da su neosnovanim hapšenjem prekršena prava bivšeg načelnika SDB-a i da je odgovarajuća suma za odštetu 83.000 eura.
Apelacioni sud Crne Gore prije tri godine potvrdio je oslobađajuću presudu Višeg suda u Podgorici devetorici nekadašnjih pripadnika crnogorske policije, koji su bili optuženi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, odnosno deportaciju bosansko-hercegovačkih izbjeglica vlastima Republike Srpske 1992. godine.
Taj sud je naveo da optuženi nijesu prekršili odredbe međunarodnog humanitarnog prava, jer Ministarstvo unutarnjih poslova Crne Gore, čiji su bili pripadnici, nije bilo jedna od strana u sukobu u Bosni i Hercegovini, niti je taj sukob imao međunarodni karakter.
To je bila druga oslobađajuća presuda u tom procesu.
U postupku za deportacije suđeno je Branku Bujiću, Sretenu Glendži, Božidaru Stojoviću, Miloradu Šljivančaninu, Bošku Bojoviću, Milisavu Markoviću, Radoju Radunoviću, Dušku Bakraču i Miloradu Ivanoviću. Svi su podnijeli tužbe protiv države i u toku su sporovi pred osnovnim sudovima, a oslobođeni u sudskom procesu za deportacije traže oko milion eura odštete.
Boško Bojović, bivši šef SDB-a, Radoje R. Radunović, načelnik sektora SDB-a u Herceg Novom, Milorad M. Ivanović, tadašnji načelnik CB-a u Herceg Novom, Duško Bakrač, službenik resora SDB-a u Herceg Novom, Milisav Mića Marković, pomoćnik ministra policije, Milorad D. Šljivančanin, komandir stanice milicije u CB-u Herceg Novi, Božidar J. Stojović, načelnik SDB-a u Ulcinju, Sreten Lj. Glendža, načelnik OB u Ulcinju, i Branko Bujić, načelnik CB Bar, bili su optuženi da su izvršili krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
U obrazloženju oslobađajuće presude, koju je donijela sudija Višeg suda u Podgorici Milenka Žižić navedno je da su okrivljeni postupali po naredbi telegramu tadašnjeg ministra MUP-a Crne Gore Pavla Bulatovića, da su priveli građane BiH, te da su to svakodnevne dužnosti.
– To što su predali vlastima Republike Srpske, građane BiH, to je bilo nezakonito. Međutim, optuženi kao pripadnici MUP-a Crne Gore nisu bili pripadnici oružanih snaga SRJ, te se njihova djelatnost ne može prihvatiti kao da su kršili pravila međunarodnog prava – kazala je između ostalog sudija Žižić.(Dan)
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Crna hronika /
- Hapšenje naplatio 83.000 eura
Hapšenje naplatio 83.000 eura
Bivši načelnik SDB-a u Ulcinju Božidar J. Stojović, zbog neosnovanog lišenja slobode u predmetu „Deportacije” u kojem je pravosnažno oslobođen optužbi za ratne zločine dobio je 83.000 eura. Stojović je zbog sumnje da je počinio krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva u pritvoru proveo dvije godine i dva mjeseca.
Portal AnalitikaIzvor