Prema Hokingovoj teoriji određena količina visokoenergetske radijacije uspjeva da pobjegne gravitacionoj vuči crne rupe.
Džef Štajnhauer, fizičar sa izraelskog Instituta za tehnologiju, stvorio je vještačku crnu rupu ne bi li testirao teoriju Hokingovu radijacije. Sve dok Hoking 1974. godine nije objavio naučni rad, fizičari su vjerovali da ništa ne može da izbjegne gravitacionu vuču crnih rupa, čak ni svjetlost, zbog čega su i dobile takvo ime.
Hoking je u svojoj teoriji izložio da crne rupe emituju određene čestice koje sa sobom odnose djelić energije, čime se objašnjava zašto se crne rupe vremenom smanjuju i, konačno, nestaju.
Još uvek ne postoji dovoljno razvijena tehnologija da bi tako male količine radijacije mogle da budu očitane, a ako zaista postoje onda su naučnici prinuđeni da koriste simulatore kako bi testirali hipoteze.
Štajnhauer je osmislio simulator, koji je napravio 2009. godine, a koji je u stanju da simulira uslove u crnoj rupi u superhladnom stanju materije poznatom kao Boz-Ajnštajnov kondenzat.
Izraelski naučnik je osmislio simulaciju u kojoj hladi atome rubidijuma na milijarditi dio stepena manje od apsolutne nule (minus 273 Celzijusa).
On je nakon toga proveo sedam godina pokušavajući da što vjernije rekonstruiše uslove za koje se pretpostavlja da vladaju u crnim rupama.
Kada je uspio sve da sprovede na način na koji je zamislio, izveo je eksperiment 4.600 puta i primjetio ono što je Hoking nagovjestio prije nekoliko decenija.
Pošto su eksperimenti izvedeni uz pomoć vještački stvorenih crnih rupa, Hokingova teorija još uvijek nije dokazana u potpunosti.
blic.rs