Zemljotres se dogodio u 03:36 sati i osjetio u širokom pojasu centralne Italije, uključujući glavni grad Rim, gdje su stanovnici osjetili dugo njihanje, praćeno naknadnim udarima. Prve slike oštećenja pokazuju komade zidova i krovova na ulicama i nekoliko srušenih zgrada u gradovima i selima širom pokrajine Umbrije.
Najteže su pogođena mjesta Amatriče i Akumoli kod grada Rijetija, čiji su stanovnici trčali ulicama, dok su se naknadni udari nastavljali u ranim jutarnjim časovima. Kada je svanulo, stanovnici i civilna zaštita počeli su da kopaju po ruševinama ašovima i bagerima.

Evropski Sredozemni seizmološki centar odredio je magnitudu na 6,1. Američki Geološki institut utvrdio je magnitudu 6,2, sa epicentrom u Norciji, 170 kilometara sjeveroistočno od Rima, a žarište na relativno maloj dubini od 10 kilometara.
Gradonačelnik zemljotresom pogođenog mjesta Akumolija, Stefano Petruči, izjavio je da je četvoročlana porodica pod ruševinama srušene zgrade i da nema znakova života. "Ima mrtvih", rekao je on za državni kanal "Rainjuz 24".

"Grada ovde više nema"
Gradonačelnik Amatričea kod Rijetija, Serđo Piroci, rekao je državnom Radiju RAI i stanici "Skaj TG24" da su stanovnici zatrpani pod srušenim zgradama, da je nestalo struje i da je potrebna teška oprema da se sa ulica uklone ruševine.
"Grada ovde više nema", rekao je on. Kancelarija premijera Matea Rencija je saopštila da je teška oprema već poslata. Isto područje je 2009. godine pogodio zemljotres magnitude 6,3, a poginulo je više od 300 ljudi.
Jedan raniji zemljotres pogodio je oblast Lakvila u centralnoj Italiji, 90 kilometara južno od najnovijeg zemljotresa. U toj oblasti je 1997. godine, tokom zemljotresa poginulo desetak ljudi i teško je oštećen jedan od dragulja Umbrije, bazilika Svetog Franje Asiškog, sa đotovim freskama.
Franjevački fratri koji su čuvari te bazilike danas nisu javili da li ima štete od posljednjeg zemljotresa.



Izvor: N1