Društvo

Međunarodna speleološka ekspedicija „Zverinjačke rupe 2016“ – NP Lovćen

Ovogodišnja ekspedicija „Zverinjačke rupe 2016.“, koja je održana u Nacionalnom parku Lovćen iznad Bokokotorskog zaliva, udružila je 23 učesnika iz 5 zemalja. Ekspedicija je počela krajem jula i trajala dvije nedelje.
Međunarodna speleološka ekspedicija „Zverinjačke rupe 2016“ – NP Lovćen
Portal AnalitikaIzvor

Misija ekspedicije bila je istraživanje duboke jame Sistem Pala skala, koju su ranije u istražili do dubine 453 m. Ovom prilikom speleolozi spustili su se na dubinu od 667 m, a iznad dna tog dijela jame otkrili su dvoranu dimenzija 70 x 50 x 40 m.

Vođa ekspedicije „Zverinjačke rupe 2016“ Jure Tičar naveo je da su posebnosti ove dvorane  blokovi kamenja, koji prekrivaju dno i dostižu veličinu kuće.

„U toj dvorani pronašli smo i podkapinu i sigurno mjesto za bivakiranje. Tako smo na dnu dvorane postavili podzemni bivak, koji nam omogućava višednevne boravke u podzemlju, kako bi istraživanja bila što efikasnija. U nastavku istraživanja ispod dvorane pronašli smo vodeni tok i podzemne kanjone sa brojnim jezercima i kanjonskim oblicima. U tom kanjonu napredovali smo za 500 m, te došli do ukupne dubine 667 m. Na kraju jame zaustavila nas je gomila kamenja, u kojoj se stvorilo i malo jezerce. Zbog velikog strujanja vazduha, znamo, da se jama tu nastavlja, ali potrebno je iskopavanje većih količina kamenja, koje ćemo početi na sljedećoj ekspediciji. Budući, da je u jami oko 4°C, visoka vlaga i konstantno strujanje vazduha i brojni uski meandri,  uslovi istraživanja ponekad su bili teški“, napisao je svom izvještaju dostavljenom JPNPCG Tičar.

Prilikom istraživanja na  dubinama između 350-600 m speleolozi su uspjeli otkriti i rijetke oblike podzemnog života, kao što su bijele pijavice, bijele kozice i manje gliste, koje bi, kako smatraju, trebalo u budućnosti da istraže speleobiolozi.

Pored intenzivnog istraživanja u Sistemu Pala skala, članovi ekspedicije radili su i na rekognisciranju terena i dodatno istražili i tri nove jame.

U jami Brezno Direktor (Direktorova jama) nastavili su sa istraživanjem iz prve ekspedicije koju su realizovali u 2010. godini i došli do dubine od 168 m, te tako pronašli drugu najdublju jamu u istoriji njihovih ekspedicija.

Pored istraživanja tokom ekspedicije učesnici su razmijenili speleološka saznanja, poboljšali speleološko penjačku tehniku, a kao uspjeh ekspedicije ističu raznolikost ekipe koja je bila usmjerena ka istom cilju i radila u pozitivnoj atmosferi.

Vođa ekspedicije zahvalio se Nacionalnim parkovima Crne Gore, Nacionalnom parku Lovćen, svim društvima i pojedincima koji su udruženi u Asocijaciju speleoloških društava Crne Gore, kao i porodici Kašćelan koja im je omogućila boravak u izuzetnoj prirodi Dolova uz osjećaj gostoprimstva.

 

Portal Analitika