Abiznis

Gvozdenović: Još ne govorimo o kraju sezone

Turistička sezona bilježi pozitivne trendove, vanpasionska potrošnja evidentan rast, ocjenio je, u intervjuu RTCG, resorni ministar Branimir Gvozdenović.
Gvozdenović: Još ne govorimo o kraju sezone
Portal AnalitikaIzvor

"Produžetak sezone, veći broj turista, veća potrošnja i veći efekti za ekonomiju rezultati su koje postižemo u kontinuitetu. Dugoročno gledano, sa sadašnjih 20 procenata u ukupnom BDP-U, dostići ćemo i 30 odsto učešća prihoda od turizma. Mi u ovom trenutku, prema broju gostiju i na osnovu podataka o popunjenosti kapaciteta, ne govorimo o kraju sezone, već naprotiv. Rast je i do 10 odsto na graničnim prelazima, Montenegro Erlajns je prevezao preko 600 hiljada putnika, trend rasta i ovih dana u našim ljetovalištima, na planinama, u nacionalnim parkovima. Veoma smo zadovoljni dosadašnjim rezultatima", istako je Gvozdenović.

Privilegovanih nema i smanjenje stope PDV-a za smještajne kapacitete, definisano novom zakonskom odredbom, samo je dodatni stimulans za one koji donose prihod kao i sjevernoj regiji kojoj trebaju takve mjere za brži turistički razvoj, nagalsio je ministar turizma.

"Postoji jasna politika u turizmu. Uradili smo određene analize, u agendi turističkih reformi jedan od prvih elemenata je optimizacija poreske politike. Nije prirodno da posljednjih deset godina budemo u rangu brzorastućih destinacija, u prvih deset, a po konkurentnosti da ostanemo na 50. mjestu. Jedan od elemenata je i smanjenje poreza, što ukazuje i Svjetski ekonomski forum. Naša politika i stav ministarstva je stopa od 7 odsto na sve ugostiteljske usluge na cijeloj teritoriji Crne Gore . Jasno je da se mora uvesti elektronska fiskalizacija i da za to treba vremena ali od našeg stava nećemo odustati. Mi predlažemo,da ukoliko su svi zainteresovani, odmah krenemo u izmjenu zakona i da predložimo rješenja za smanjenje PDV na čitavoj teritoriji do 7 odsto", kazao je Gvozdenović.

Novim Zakonom o regularizaciji neformalnih objekata, kazao je ministar, ponuđena su jasna rješenja.

"U zoni morskog dobra postojeći neformalni objekti postaju privremeni na period od tri godine i poslije toga se sve mora definisati u skladu sa razvojem visokokvalitetnog turizma.Ovakvi kakvi su sada ti objekti neće moći da se uklope u planove razvoja priobalnog područja.Bićemo odlučni i restriktivni u sprovođenju ovog Zakona", kazao je Gvozdenović.

Za infrastrukturu na sjeveru izdvojeno je 90 miliona eura.

"Bolja infrastruktura pretpostavka je daljem razvoju sjevera koji je u fokusu pažnje Vlade i našeg ministarstva. Određeni rezultati već su vidljivi. Od Šavnika do Kolašina i dalje.Šeraton je došao u Kolašin, renovira se Lipka,a naredne godine na prosturu Bjelasica 1400-1450 očekujemo početak izgradnje lanca Vesting hotela. Hotel Onogošt u Nikšiću dobio je novog vlasnika, a velika sredstava panirana su za rekonstrukciju Doma revolucije. U Mojkovcu, u pravcu sportskog turizma, vode se razgovori sa bankom oko vlasničke strukture postojećeg hotela. Čim se U Beranama imamo investitora iz Švajcarske, porijeklom iz tog grada preuzima Lokve, u Plavu od prije nekoliko dana kapital iz Amerike ,rodom iz Plava, od 700 hiljada eura za infrastrukturu na Plavskom jezeru,očekujemo neka rješenja i za hotele na Žabljaku, u Pivi. Zaista sam ohrabren stanjem u našem turizmu i siguran sam da ćemo imati sve bolje rezultate u narednom periodu", zaključio je Gvozdenović.

rtcg.me

Portal Analitika