"Dozvolu za privremeni boravak radi obavljanja vjerske službe može dobiti sveštenik SPC-stranac, koji prethodno ispuni sve uslove koje predviđa član 42 Zakona o strancima. Dakle, imaju obaveze kao i svi ostali stranci koji žele dobijanje dozvole za privremeni boravak u Crnoj Gori", navode u saopštenju.
Ističu da ne mogu propisivati višak obaveza ili ih utvrđivati mimo zakona samo zato što se radi o svešteniku neke određene crkve ili vjerske zajednice.
"Ne možemo preko Zakona o strancima uvoditi nepostojeću obavezu crkvama i kreativno tumačiti norme kako bismo ih natjerali da prijave djelovanje, a Zakon poznaje samo pravo i obavezu prijave osnivanja ili prestanka rada u roku od 15 dana", ističu u MUP-u.
Dodaju da su u dopisu koji je Danilović uputio Mitropoitu Amfilohiju citirane odredbe Zakona kojim se reguliše ta oblast.
"Potvrda, koja je u pojedinim medijima pogrešno interpretirana, predstavlja samo dokaz da sveštenik namjerava da u Crnoj Gori obavlja – vrši vjersku djelatnost. Po prirodi stvari, tu potvrdu izdaje Mitropolija crnogorsko primorska ili druga eparhija ili organizaciona cjelina crkve, koja nema obavezu prijavljivanja djelovanja u skladu sa zakonom iz 1977. godine, jer taj Zakon prepoznaje obavezu tog karaktera samo za novoosnovane vjerske zajednice", objasnili su iz MUP-a.
Podsjećaju da je pomenutim Zakonom pravni subjektivitet Mitropolije crnogorsko – primorske i ostalih pravoslavnih eparhija, koje djeluju u Crnoj Gori samo potvrđen.
"Ovim i svim prethodnim zakonima samo je priznata nesporna istorijsko pravna činjenica o postojanju i djelovanju SPC, što podrazumijeva i djelovanje njenih organizacionih cjelina", smatraju
Navode da je netačna tvrdnja da Danilović ne poštuje registar MUP-a o vjerskim zajednicama, jer, kako kažu, da bi se nešto poštovalo mora prethodno postojati.
"MUP nema registar vjerskih zajednica niti ga je ikad imao – samo vodimo evidenciju vjerskih zajednica koje odluče da se prijave. I pored niza nepreciznih tumačenja u jučerašnjem reagovanju Ministarstva za ljudska i manjinska prava za potvrdu naših navoda iz tog saopštenja izdvajamo njihovu, naravno i našu, suštinski važnu konstataciju da 'Mitropolija i eparhije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori imaju status pravnog lica'", zaključili su u saopštenju.
(RTCG)