Stručnjak za klimatske promjene sa Univerziteta u Londonu profesor Kris Rejpli slikovito je objasnio šta tačno antropocen predstavlja, rekavši da je riječ o novom dobu u kojem ljudske aktivnosti dominiraju mašinerijom planete.
„Budući da Zemlja predstavlja sistem koji omogućava naš život, mi smo u neku ruku posada velikog svemirskog broda. Miješanje u njegove sisteme na ovom nivou vrlo je značajno, ali i vrlo rizično. Igramo se vatrom, a zbog toga bismo mogli da zažalimo, ako ne ovladamo situacijom“, upozorio je Rejpli.

Geolozi smatraju da bi početak nove epohe trebalo da se računa od 1950. godine, kad je u Zemljinu atmosferu ispuštena veća količina radioaktivnih elemenata, zbog testiranja nuklearnog oružja, navodi Gardijan.
Osim radijacije, indikatori novog doba su i zagađenje plastikom, otpad iz raznih elektrana, kao i kosti koje su rezultat masovnog uzgajanja pilića širom svijeta.
Razlog za promjenu gledanja na razvoj Zemlje je djelovanje čovjeka na okolinu i to uglavnom negativno - porast koncentracije ugljen-dioksida u atmosferi, podizanje nivoa mora, masovne sječe šuma i globalno izumiranje brojnih životinjskih i biljnih vrsta.

Nema sumnje da se nalazimo u dobu koje je centrirano oko ljudi i njihovog djelovanja, piše britanski list.
Stručnjak sa Univerziteta u Lesteru profesor Jan Zalasjevic smatra da je značaj antropocena u tome što postavlja drugačiju putanju za razvoj prirodnih sistema Zemlje, kojih je čovječanstvo deo.
„Svi smo veći dio svog života ili čak cio život živjeli u ovoj novoj epohi, a da je zapravo nismo bili svjesni“, zaključio je Zalasjevic.
Izvor: rts.rs