Apple je s tom državom postigao dogovor po kojem je kompanija između 1991. i 2015. godine plaćala vrlo nizak porez na dobit koju je ostvarila širom EU. Preciznije, odluka se odnosi na zaostale poreze na dobit koju je kompanija ostvarila na jedinstvenom tržištu EU u razdoblju od deset godina prije nego što je Komisija prvi put zatražila informacije o njihovom dogovoru s Irskom (što je bilo 2013. godine).
Apple je tako sav profit koji je ostvarivao na jedinstvenom tržištu EU od 2003. nadalje pripisao svojoj glavnoj kancelariji u Irskoj koja je zapravo bila izmišljena i koji ni u ludilu nije mogla da ostvari takvu zaradu. Ali, ono što nije bilo fikcionalno jeste izuzetno nizak porez na dobit koji je Apple plaćao toj državi, - od 1% u 2003. godini do samo 0,005% u 2014. godini.
Evropska komisija presudila je da je riječ o dogovoru koji predstavlja nelegalnu državnu pomoć i time krši prava tržišne utakmice u EU.
- Države članice ne mogu da daju poreske beneficije odabranim kompanijama. To je ilegalno po pravilima EU o državnoj pomoći. Istraga Komisije zaključila je da je Irska omogućila ilegalnu pogodnost Apple-u, na osnovu koje su plaćali znatno niže poreze nego ostale kompanije tokom niza godina – pojasnila je odluku komesarka za slobodno tržište Margret Festager.
Komisija se dogovorom Apple-a i Irske počela baviti još prije tri godine, a formalno je otvorila istragu prije dvije godine. Direktor Apple-a Tim Kuk svojevremeno je nazvao „političkim sranjem“ i obećao da će se žaliti na eventualnu negativnu odluku Komisije.
Foto: BBC.co.uk/Twitter