Postavku čine novija ostvrenja, nastala tokom 2015. i 2016. godine. Slike su rađene u tehnikama ulje i akrilik na platnu, a crteži su ugljenom na papiru.
- Ciklus „Album“ je moj kreativni dnevnik kojeg kao autor vodim. Čovjek (ljudska figura) kao najveća tajna, posmatrano sa inspirativnog polazišta, je podjednako ishodište i cilj. On zauzima centralno mjesto na mojim slikama – crtežima. Kompozicije su predstavljene sa jednom ili više figura u enterijeru – eksterijeru izložene jakom izvoru svjetlosti projektuju sjenku koju vuku za sobom. Ona je često veća od same figure, organizuje prostor i velikim kontrastom nabija atmosferu pojačavajući dramu samog motiva. Slikam savremenog čovjeka, razotkrivam i demistifikujem njegov karakter - rekonstruišem njegovu anatomiju i dajem mu novu ulogu. Moji junaci su heroji, vile, kraljevi, životinje koje su primile ljudski karakter, psihologiju i duhovnost - zapisao je Đuranović.
- Filozofija egzistencijalizma, Kafka, Kami, Sioran, ekspresionizam, nova figuracija, pop-art, strip, film, crnogorsko društvo u tranziciji, referentni su punktumi slika i crteža Vladimira Dada Đuranovića. U novim crtežima iz ciklusa „Album“ registruje se niz značajnih promjena u strukturi, ikononografiji i mediju koji koristi. Kafkijanska atmosfera, čovjek-otpadnik postojanja, izgubljen u lavirintima savremenog potrošačkog društva, erozija vrijednosti, otuđenost, apsurd, prelomljena je i izukrštana u scenama: šetnji, zagrljaja… Kada se uporedi svjetlost u crtežima „Light“ sa ovom na slikama i crtežima iz ciklusa „Album“ njena uloga je ista - svjetlost je kohezioni element i sredstvo par excellence, mada je njena transpozicija vrlo različita. Najjača svjetlost može da odgonetne svijet ma koliko bio zagonetan, zapisao je Franc Kafka. Ova Đuranovićeva mitologija svakodnevice je „odgonetanje svijeta”, metaforičko kazivanje o nekim bitnim egzistencijalnim spoznajama kroz „ekspresionizam koji je sproveden kroz svijest / svijet medijskih poruka”, kvintesencija njegovog opusa - zapisala je Nataša Nikčević u tekstu „Melanholija otpora“ koji je dio kataloga ove izložbe.
Vladimir Đuranović rođen je 1974. godine. Završio je Školu primijenjenih umjetnosti u Sarajevu 1992. godine i slikarstvo na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju 1997. godine, gdje je i magistrirao 2000. godine u klasi profesora emeritusa Nikole Gvozdenovića. Angažovan je kao docent na istom fakultetu. Član je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore od 1997. godine. Izlagao je na brojnim samostalnim i kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je brojnih značajnih nagrada.