Novinar Televizije Crne Gore javlja da se u Prištini još ne zna da li će vladajuća koalicija uspjeti da obezbijedi dvotrećinsku većinu, 80 od 120 poslanika, koliko je potrebno da bi Sporazum o demarkaciji granice bio usvojen u parlamentu.
Navodno, nekoliko poslanika vladajuće koalicije i dalje je neodlučno. Takođe, izgleda da se ni Srpska lista nije odredila kako će glasati i da li će doći na sjednicu parlamenta.
Jedna od opcija je i novo odgađanje glasanja o ratifikaciji.
Zbog nezadovoljstva opozicionih partija, pokret Samoopredjeljenje organizuje proteste, kako bi zaustavili donošenje odluke o demarkaciji.
"Očekujemo da Kosovo ratifikuje potpisani Sporazum o granici sa Crnomo Gorom, jer ne postoji nijedan razlog da se taj sporazum ne potvrdi. Apsolutno su neargumentovane tvrdnje opozicije Kosovo da su ovim sporazum izgubili jedan metar kvadratni teritorije", rekao je Paunović Radiju Crne Gore, navodeći da se granica utvrđuje na osnovu valjane katastarske dokumentacije koja živi u katastrima dvije države.
Sporazum, čijoj ratifikaciji se protivi kosovska opozicija, potpisan je u Beču, u avgustu prošle godine. Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom je veoma značajan dokument za Prištinu, a od njegove ratifikacije zavisi kada će Kosovo dobiti viznu liberalizaciju.
Ratifikacija Sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom u kosovskom parlamentu trebala je da bude 11. avgusta, ali je odgođena jer je u Skupštini Kosova bačen suzavac.
Dio opozicije koja se protivi ratifikaciji tog sporazuma zakazala je proteste za danas.
U susret sjednici, na stotine policajaca sa opremom za razbijanje demonstracija raspoređeno je oko zgrade kosovske skupštine i vlade u centru Prištine.
Policajci i pripadnici specijalne kosovske policije sa opremom za razbijanje demonstracija, štitovima, šlemovima i gas maskama stoje oko zgrade kosovske skupštine, javlja Tanjugov reporter sa lica mjesta.
Situacija za sada je mirna, a demonstranti još nijesu počeli da se okupljaju.
rtcg.me