Abiznis

PKCG: Žene aktivnije uključiti na tržište rada

Nedostatak podrške porodice, neodgovornost partnera, nedovoljno razvijena svijest zajednice i društva o višestrukoj diskrminaciji, sterotipi i predrasude najčešći su razlozi zbog kojih jedan dio nezaposlenih žena nije spremno za aktivno uključivanje na tržište rada, pod novim uslovima.
PKCG:  Žene aktivnije uključiti na tržište rada
Portal AnalitikaIzvor

Iz Privredne komore (PKCG) su kazali da je analiza pokazala da nezaposlene žene, naročito one iz ranjivih grupa, bez obzira na dob ili stepen obrazovanja, često nijesu spremne da se prilagode savremenim izazovima tržišta rada, ukoliko nemaju odgovarajuće i kvalitetne mehanizme podrške.

“Možemo reći da su u crnogorskom društvu žene većina po brojnosti, obrazovanju, ali i po nezaposlenosti. Posljednjih godina povećano je učešće žena i mladih u populaciji nezaposlenih. Procjene su da samo 20 odsto mladih visokoškolaca dobija posao u struci“, rekli su agenciji Mina-business predstavnici Stručne službe PKCG.

Oni su dodali da osobe koje se nalaze na tržištu rada kao nezaposlene moraju biti izuzetno informisane, aktivne, prilagodljive, ali bi trebalo da posjeduju i raznovrsne vještine - socijalne, komunikacione, preduzetničke i informatičke.

„Dio nezaposlenih žena u tome vidi izazov i nove mogućnosti za samopotvrđivanje i dokazivanje, dok su ostale manje spremne za aktivno uključivanje na tržište rada, pod novim uslovima“, naveli su iz PKCG.

Oni su dodali da fleksibilnost tržišta rada posljednjih godina zahtijeva spremnost tih žena za zapošljavanje na kraće vrijeme, na različitim radnim mjestima, koja nijesu nužno vezana uz stečeno obrazovanje, odnosno zanimanje.

“Iako se samostalno poslovanje smatra ozbiljnim poduhvatom i velikim izazovom, žene ga danas sve uspješnije osvajaju. Žene se teže odlučuju za pokretanje sopstvenog posla, ali kada otpočnu biznis, upornije su i otpornije na mnoge tržišne situacije i zato im treba podrška ne samo porodice i finansijkih institucija, već cijelog društva”, saopštili su iz PKCG.

Oni su kazali da odlukom da osnuje sopstveni biznis, pored ideje, preduzetnica dobro analizira koji je za nju najprihvatljiviji pravni oblik organizovanja, ima realan biznis plan i finansijska sredstva.

Iz PKCG su saopštili da je stimulisanje preduzetničkog duha kod teško zapošljivih žena bilo je u fokusu projekta pod nazivom Ekonomsko osnaživanje samohranih majki, koji realizuje nevladina organizacija (NVO) Ženska akcija. taj projekat je oobren na konkursu za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću za prošlu godinu.

Predstavnici PKCG su objasnili da je jedna od aktivnosti bila i izrada priručnika pod nazivom Samozapošljavanje i zapošljavanje žena u Crnoj Gori, kako bi se objedinile informacije o pokretanju ženskog preduzetništva u Crnoj Gori.

„Priručnik daje pregled pravnog okvira koji se odnosi na pokretanje malog biznisa, važnih strateških i drugih dokumenata vezanih za tu temu, korake osnivanja sopstvene firme, uputstva o sadržaju i izradi biznis plana, kao i o uslovima i mogućnostima finansiranja ženskog preduzetništva u Crnoj Gori“, naveli su iz PKCG.

Oni su dodali da su u cilju razvijanja vještina zapošljavanja, posebno obrađena izrada CV-a, intervju sa poslodavcem i komunikacione vještine.

“Objedinjene aktuelne informacije o pokretanju ženskog preduzetništva u Crnoj Gori, kao i o razvoju vještina zapošljavanja žena, date su u ovom priručniku u čijoj je izradi je učestvovala PKCG u saradnji sa Ministarstvom finansija i NVO Ženska akcija, a objavljene na web stranici www.pkcg.me”, rekli su iz PKCG.

Portal Analitika