Društvo

Ljekova nema za 210 inficiranih

U Crnoj Gori 210 osoba inficirano je sa HIV-om, a samo za šest mjeseci ova infekcija odnijela je dva života – kazala je za Pobjedu specijalista socijalne medicine u Savjetovalištu za HIV/AIDS pri Institutu za javno zdravlje dr Aleksandra Marjanović.
Ljekova nema za 210 inficiranih
Portal AnalitikaIzvor

Ona je precizirala da ovi podaci, iako nezvanični (statistika za javnu publikaciju ažurira se tek pred prvi decembar), ukazuju na trend rasta oboljelih. Prošle godine u našoj zemlji sa HIVom je živjelo 145 osoba. Dr Marjanović je upozorila i da inficirani od HIV-a ne mogu da dođu do neophodnih ljekova, te da nadležni hitno riješe taj problem.

Razlog nestašice

''Najaktuelniji problem osoba sa infekcijom HIV-a je nestašica određenih ljekova. Odgovorni kažu da je razlog čisto administrativne prirode, jer su ljekovi obezbijeđeni besplatno na račun Fonda za sve crnogorske državljane. No, bez obzira na to što je uzrok nestašice, ovaj problem se hitno mora rje- šavati jer su ovi ljekovi esencijalni i nema ih u slobodnoj prodaji. Nema ih ni u svim apotekama, a moraju da se uzimaju doživotno'' naglašava dr Marjanović.

Koliko je ova terapija neophodna pacijentima, prema riječima naše sagovornice, govori i to što ti nedostajući ljekovi sprečavaju razmnožavanje virusa.

''Pored toga što su ovi antiretrovirusni ljekovi prepoznati kao vrlo moćni u sprečavanju razmnožavanja virusa, oni na taj način smanjuju infektivnost kod inficiranih osoba i djeluju na neki način i kao preventiva za prenošenje infekcije'' istakla je dr Marjanović.

Podrška Savjetovališta

Nedjeljno, kaže dr Marjanović, savjet potraži od 15 do 20 osoba. Iz razgovora sa klijentima može se, kaže, zaključiti da se na testiranje odlučuju lako, ali da im treba vremena da se uhvate u koštac sa mogućim rezultatom.

''Često nam klijenti kažu „Svratio sam onako“, „Prolazila sam tuda, pa rekoh da svratim“, „Čuo sam za vas preko radija, TV ...pa kao hajde da dođem na testiranje“. Istina je uvijek drugačija, da naši klijenti mnogo razmi- šljaju o mogućim posljedicama na život u slučaju da dobiju pozitivan rezultat. Razmišljaju koliko će to promjena da dovede, koliko će osoba da povrijedi, štete da nanese'', zaključuje Marjanović. (Opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika