Visoki zvaničnici Ujedinjenih nacija poslali su dramatičnu poruku da Nigeriji prijeti “glad kakvu još nikada nismo mogli vidjeti”, prenio je Sky News.
Riječ je o najmnogoljudnijoj državi Afrike koja ima 184 miliona stanovnika, a ono broji preko 500 etničkih grupa. Nakon 11 godina neprekidnog rasta ( BDP je od 2005. do 2014. godine rastao po stopama između 5 – 10 posto) ovaj “Afrički gigant”, od januara ove godine se suočava sa padom BDP – a i službeno tone u recesiju. Inflacija se popela na rekordan nivo u poslednjih 11 godina, dok su primanja građana ista ili manja nego što su bila prethodnih godina.
Smatra se da je uzrok tome pad cijene nafte koja čine 70% prihoda vlade, što je stvorilo dodatne probleme sa korupcijom ali i neproporcionalnom eksploatacijom prirodnih resursa od stranih kompanija.
Veliki problem predstavlja i tetoristička grupa Boko Haram. Njihovi pripadnici su praktično blokirali život u sjeverno-istočnom dijelu zemlje gdje su ključne ekonomske djelatnosti, kao i poljoprivreda i trgovina značajno poremećeni. Boko Haram napada uvijek ista mjesta gdje se skuplja veliki broj civila, a posebno napadaju religijske manjine poput hrišćana.
To je stvorilo situaciju da je više od 250 000 djece ozbiljno neuhranjeno, a milioni drugih gladuju u izbjegličkim kampovima, gdje su se smjestili nakon napada ove grupe. U pojedine krajeve humanitarna pomoć ne stiže zbog prevelike opasnosti.
Procjene su da ako Nigerija uskoro ne dobije značajnu međunarodnu pomoć “dobićemo glad u opsegu u kojem još nikada nije viđena”.
Dodatni problem stvara i to što UN zapravo i ne zna kakva je situacija sa milionima ljudi koji su zarobljeni na prodručju pod kontrolom Boko Harama.
U najvećem gradu regije, Maiduguriju, nalazi se gotovo milion izbjeglica od kojih je većina neuhranjena. Jedna medicinska sestra, članica tima Doktori bez granica, ovako opisuje situaciju u ovom gradu:
– Deca ovdje gladuju od svog rođenja. Neka su toliko neuhranjena da umru u prvih 24 sata pošto dobiju ljekarsku pomoć.
Apeluje se na međunarodnu zajednicu da reaguje jer bi mogla nastati humanitarna katastrofa nezapamćenih razmjera.
Pink M