Prema njegovim riječima, ubistvo aktiviranjem bombe je za egzekutore jedan od najsigurnijih načina izvršenja ovog teškog krivičnog djela.
Kotorski slučaj
U posljednjem obračunu kriminalnih klanova, koji je otpočeo prije dvije godine nakon nestanka 300 kilograma kokaina, za eliminaciju meta korišćen je upravo eksploziv.
Eksplozija mine na kojoj je promijenjen sistem za aktiviranje prošlog ponedjeljka u Kotoru odnijela je dva života. Kotorani Goran Biskupović (28) i Miloš Bošnjak (26), za koje se pretpostavlja da su bili članovi škaljarske grupe, likvidirani su vojnim eksplozivom dok su išli prema kući Biskupovića, koja se nalazi samo na nekoliko stotina metara od kotorske policije.
Prema riječima Rakočevića, kriminalci se za ubistvo aktiviranjem bombe velike razorne moći odlučuju jer je dejstvo smrti mnogo izvjesnije u smislu postizanja efekta u odnosu čak i na najprecizniji snajper.
- Angažovanje snajperista je bilo često prisutno prilikom obračuna u crnogorskom podzemlju, ali u posljednje vrijeme dominiraju načini izvršenja korišćenjem eksplozivnih naprava. Praksa pokazuje da su plaćene ubice angažovane iz drugih država zbog čega ih je teško identifikovati i privesti pravdi – pojasnio je Rakočević.
On navodi da kao i likvidacija mete angažovanjem snajperiste, tako i ubistvo aktiviranjem bombe iziskuje jaku organizaciju i logistiku.
- Ukoliko meta napada ima ve- ći značaj, potrebno je izdvojiti više novca i više osoba uključiti u egzekuciju – tvrdi Rakočević.
On ističe i da egzekucija aktiviranjem eksplozivne naprave uvijek povlači veću opasnost od stradanja nevinih osoba iako se ona ne može isključiti ni prilikom korišćenja vatrenog oružja.
Iako se za ubistvo iz snajpera može reći da je ,,suptilniji način“ izvršenja zločina, prema mišljenju Rakočevića, ovaj metod se ne može okarakterisati kao sigurniji u odnosu na korišćenje eksploziva. On to pojašnjava činjenicom da se bomba može aktivirati sa mnogo veće udaljenosti nego što je stepen ubitačnog dejstva snajperske puške.
- Za oba slučaja je karakteristično da im prethode opsežne pripreme koje uključuju opservaciju prostora na kojem je planirana likvidacija, praćenje žrtve prije egzekucije i informisanje o njenom kretanju organizatora ubistva. Pripreme uključuju i izbor mikro lokacije za egzekuciju, pomoć nakon izvršenja zločina koja obuhvata prevoz egzekutora na sigurnu destinaciju, uništenje tragova zločina – pojasnio je Rakočević.
Plaćene ubice
On navodi da je praksa pokazala da iza najvećeg broja do sada izvršenih krivičnih djela ove vrste stoje plaćene ubice.
- Zabrinjava činjenica da danas postoji ne mali broj vrhunski obučenih snajperista i onih koji su osposobljeni za rukovanje eksplozivnim napravama –kaže on.
Ono što je zajedničko za ova dva metoda likvidacije da su oba vrlo teška za rasvjetljavanja.
- Radi se o distancionim deliktima prilikom čijeg izvršenja učinioci koji su prilično udaljeni od mjesta zločina imaju mogućnost da pobjegnu i odbace ili unište sredstva izvršanja. Pa ipak, kriminalistička nauka je pokazala da nema ,,savršenog zločina“ i da koliko god se kriminalci trudili da ne ostave tragove na užem ili širem licu mjesta ipak ostaju makar mikrotragovi učinioca, što je dovoljno za njegovo otkrivanje i procesuiranje – navodi Rakočević.
Ipak, Rakočević tvrdi da je crnogorska policija i u mnogo težim vremenima imala kapaciteta da se efikasno obračuna sa onima koji ugrožavaju najveće vrijednosti zajednice. On nema dilemu da će i kada je u pitanju ova zabrinjavajuća spirala najtežih oblika nasilja, država a time i društvo u cjelini izaći kao pobjednik.
- Neophodno je djelovati prvenstveno u pravcu smanjenja mogućnosti posjedovanja opasnih sredstava kao što su vatreno oružje i eksplozivne naprave. Smanjenje dostupnosti ovih sredstava izvršenja i pojačana kontrola ne samo na granici, već i po dubini, svakako bi dovela do redukcije ove vrste kriminaliteta – smatra Rakočević.
Takođe, on navodi da je podjednako važno osujetiti ulazak u zemlju plaćenih ubica i drugih osoba koje imaju kriminalne namjere.
Nekad i sad
Komentarišući sutuaciju nekad i sad kada je u pitanju ponašanje članova iz kriminalnog miljea, Rakočević navodi da se situacija bitno promijenila.
- Odavno nema pravila u obračunima kriminalaca. Razlog tome je između ostalog i činjenica da dolaze novi kriminalni tipovi koji usvajaju drugačije metode djelovanja - naveo je Rakočević.
On navodi da posljednji slučajevi likvidacija pokazuju da se preskače faza zastrašivanja protivnika, što je ranije često bio slučaj, putem dizanja u vazduh ili paljenja vozila i slič- no, već se direktno napada na život suparnika.
(Opširnije čitajte u današnjem broju Pobjede)