
Ispostavilo je da je prvi čovjek koji je osvajao “Boginju” i kao igrač (1974) i kao trener (1990) obmanuo javnost.
Bekenbauer je u to vrijeme bio na funkciji koja ne donosi nikakav prihod, ali je utvrđeno da je uzeo 5.5 miliona eura.
Početak ove korupcionaške afere seže još u 2008. godinu kada je jedna revizorska kompanija pregledala knjige Njemačkog fudbalskog saveza.
Sporan je bio sponzorski ugovor između Saveza i kladioničarkse firme Oddset. U tom ugovoru postoji klauzula da dobar dio novca ide direktno Bekenbaueru, mada Savez to negira. I rukovodstvo Oddset-a se ogradilo od ove priče, tvrdeći da je Kajzerov prijatelj Radman prilikom pregovora tražio honorar za njega, ali da je taj prijedlog odbijen.
Međutim, U Švajcarskoj je krajem prošle godine već pokrenut krivični prstupak protiv grupe ljudi, među kojima je Bekenbauer. Oni se sumnjiče da su počinili prevaru, stvaranje nekorektnih poslovnih odnosa, pronevjeru i "pranje novca".
Prema švajcarskim istražnim organima oštećen je Njemački fudbalski savez. Konkretnije rečeno, radi se o 6,7 miliona eura koji je njemački Organizacioni odbor preko FIFA isplatio Drajfusu, bivšem šefu Adidasa. A upravo ta suma se poslije pojavila u Kataru, na računu Mohameda bin Hamama, bivšeg spornog funkcionera FIFA.
Švajcarski istražni organi su u saradnji sa austrijskim i njemačkim kolegama prije dvije nedjelje izvršili pretres Bekenbauerove kuće u Salcburgu.
Dakle, otkriće da je Franc Bekenbauer obmanjivao njemačku i svjetsku javnost tvrdeći da radi iz entuzijazma, dok je istovremeno uzimao milionske honorare, samo je još jedan korak ka otkrivanju neprijatne istine po kojoj se jedna fudbalska bajka pretvara u priču o pohlepi i lažima.
DW