Aukcija za dodjelu odobrenja za korišćenje radio-frekvencija iz opsega 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2 GHz i 2,6 GHz za realizaciju javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža počela je 4. jula, a završila se 2. avgusta.Telenor je za aukciju spektra izdvojio 12,38 miliona eura, Telekom 27,33 miliona eura, a M:tel 10,94 miliona eura.
Izvršni direktor EKIP-a Zoran Sekulić, kazao je da upravljanje frekvencijama predstavlja kompleksan posao i da je Agencija za 15 godina postojanja ostvarila odlične rezultate koji su doveli do visokog stepena razvoja mobilnih javnih elektronski komunikacionih mreža.
On je podsjetio na najznačajnije datume vezane za dodjelu licenci i odobrenja za korišćenje frekvencija, počevši od 2001. godine kada je EKIP dodijelio licence Crnogorskom Telekomu i Telenoru, zatim 2007. trećem operatoru M:tel-u, kao i licence za WiMAX tehnologiju za sva tri operatora i Broadband Montenegro, a nakon toga i 2012. Telenoru i Telekomu za preostale radio-frekvencije iz opsega 900MHz, 1800MHZ I 2100 MHz koje nisu prethodno bile dodijeljene.
“Mogu sa zadovoljstvom da konstatujem da su sva tri operatora uplatila iznose za dobijanje frekvencija, tako da je budžet Crne Gore prihodovao 50 miliona i 650.000 eura. U želji da i u narednom period nastave sa uspješnim radom i kvalitetnim rezultatima, crnogorskim operatorima želim uspješan rad u petnaestogodišnjem periodu korišćenja odobrenih radio-frekvencija”, poručio je Sekulić na ceremoniji dodjele na Glavnom kontrolno-mjernom centru na Dajbabskoj Gori u Podgorici.
Potpredsjednik Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije Vujica Lazović, rekao je da je država ovako sprovedenim postupkom dodjele frekvencija pokazala da umije da se priključi na pravi način trendovima koji važe u razvijenim zemljama.
“Čestitam EKIP-u na profesionalno odrađenom poslu. Ovo je prvi put da se u Crnoj Gori sprovodi ovakva procedura. Zahvaljujem se saradnicima iz Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije, koji su stvorili sve preduslove za ostvarivanje ovog procesa. Zadovoljni smo naknadom za dodjelu frekvencija i nadamo se da je ovo samo jedan od uspjeha na putu razvoja naših elektronskih komunikacija”, naglasio je Lazović.
Pomoćnik izvršnog direktora za korporativne poslove Crnogorskog Telekoma Vladimir Beratović, kazao je da je EKIP profesionalno sproveo aukciju dodjele frekvencija. Izvršna direktorica Telenora Sandra Štajner, smatra da je proces dodjele frekvencija bio dobar i transparentan, ali i fer prema svim operatorima, dok izvršni direktor M:tel-a Vladimir Lučić ističe da su EKIP i MIDT dokazali da godinama podržavaju konkurentnost. On je kazao da toj kompaniji ističe 2G i 3G licenca 2022. godine i da su se na aukciji fokusirali na kupovini novog frekventnog opsega koji će omogućiti brz razvoj 4G.
Foto: D. Malidžan