Društvo

STRUČNJACI: Loše vaspitanje vodi u nasilje

Agresivno i kriminalno ponašanje djece posljedica su vaspitne zapuštenosti, a postupci maloljetnika uvijek imaju neku pozadinu i vuku korijene iz porodice.
STRUČNJACI: Loše vaspitanje vodi u nasilje
Portal AnalitikaIzvor

To su ocijenili sagovornici Dana, koji smatraju da je svirepi napad iz obijesti, u kome su dva djeteta nožem izbola starijeg čovjeka u Tuzima alarm za cijelo društvo i poruka da se sa djecom mora mnogo više pričati da nasilje nije put za rješavanje bilo kog problema.

Kriminolog i dekan Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore Velimir Rakočević ocijenio je da je svirepi napad u Tuzima klasičan primjer vaspitne zapuštenosti djece, iz kojeg se stvaraju zakonski prestupnici. On navodi da u ovom slučaju imamo problem sa djecom od svega osam i deset godina i za njihovo ponašanje bi trebalo da budu odgovorni roditelji.

"Ta djeca su se ponašala kao da ne pripadaju ljudskom rodu. Oni su u takvoj fazi da ne mogu da shvate značaj svog djela i upravljaju svojim postupcima ako se pravilno ne vaspitavaju. Imam osjećaj da nisu bili u prilici da čuju da je ovo ponašanje koje su ispoljili apsolutno nedozvoljeno", istakao je Rakočević.

On smatra da zabilježena agresivnost jasno govori da su djeca bila apsolutno zapuštena i da se nije vodilo računa o njihovom razvoju kao ličnosti.

Psiholog Radmila Stupar Đurišić smatra da postupci maloljetnika imaju neku pozadinu i da vuku korijene obično iz porodice.

"Možda se radi o djeci koja su htjela da pribave neku materijalnu korist, pa kada su naišli na otpor onda su reagovali bez kočnica. Djeca nemaju zadršku u ponašanju, oni za razliku od odraslih koji ipak izvagaju svoje postupke u većini situacija, nemaju taj stepen samokontrole. Pretpostavljam da su krenuli da izvrše jedno krivično djelo, a onda kada su naišli na neočekivanu prepreku iz straha su počinili još gori zločin. Strah je jedna velika stvar koja ljude tjera da se ponašaju na krajnje neočekivan način. Ovaj događaj je velika tragedija za društvo" smatra Stupar Đurišić.

Dan

Portal Analitika