Društvo

Inkluzijom žena do trajnih promjena u društvu

Uključivanje žena u političko odlučivanje i bezbjednost može trajno promijeniti društvo na bolje, ocijenjeno je na treningu za novoimenovane koordinatore u oblasti rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou.
Inkluzijom žena do trajnih promjena u društvu
Portal AnalitikaIzvor

Dvodnevni trening organizovali su Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Misija OEBS-a u Crnoj Gori.

Šefica za demokratizaciju u Misiji OEBS-a u Crnoj Gori, Lia Manjaguanjo kazala je da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i Misija OEBS-a u Crnoj Gori imaju veoma kvalitetnu i uspješnu saradnju.

“Proteklih godina brojne aktivnosti u okviru te saradnje bile su usmjerene upravo ka oblasti postizanja jednakih mogućnosti za žene i muškarce u crnogorskom društvu”, rekla je Manjaguanjo, saopšteno je iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Ona je dodala da su potpisani memorandumi o saradnji sa svim lokalnim samoupravama u Crnoj Gori, koje su se obavezale da rade, promovišu i razvijaju rodnu ravnopravnost.

Načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, Biljana Pejović objasnila je da inkluzija žena u političko odlučivanje i bezbjednost može donijeti trajne promjene na bolje u društvu.

Ona je kazala da su takvi događaji pozitivan primjer dobre prakse za ujedinjavanjem konstruktivnih ideja.

Pejović je rekla da Crna Gora treba da preduzme sve neophodne mjere na lokalnom nivou kako bi se postigla puna ravnopravnost u društvu i na taj način ostvario politički, ekonomski, socijalni i kulturni razvoj.

”Jačanje principa rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou podrazumijeva proaktivno učešće predstavnika/ca lokalnih samouprava u tom procesu. U ovom momentu, dvadeset crnogorskih opština imenovalo je kontakt osobu za ova pitanja, jedanaest opština je formiralo savjete, devet opština implementira lokalne akcione planove, dok će ih još tri opštine usvojiti do kraja ove godine”, kaže se u saopštenju Ministarstva.

Ekspertkinje za rodnu ravnopravnost Slavica Striković i Branka Vlahović su, navodi se, predstavile polaznicima međunarodne standarde rodne ravnopravnosti, zabranu diskriminacije po osnovu pola/roda, ranjive grupe i stepen diskriminacije u crnogorskom društvu.

Drugog dana treninga, kako je najavljeno, biće razgovarano o domaćem zakonodavnom okviru u oblasti postizanja rodne ravnopravnosti, negativnom fenomenu nasilja nad ženama i nasilja u porodici, rodnoj ravnopravnosti u medijima, te analizi potreba i problema opština koje su delegirale svoje koordinatore/ke za ovu obuku i modelu izrade strateškog plana za dalje aktivnosti.

Aktivnost je dio projekta “Podrška procesu orodnjavanja u Crnoj Gori”, koji u partnerstvu realizuju. Tema treninga su razlozi zbog kojih se govori o rodnoj ravnopravnosti.

(Mina)

Portal Analitika