Politika

Milutin Simović: Građani će odbraniti svoju državu

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore i visoki funkcioner Demokratske partije socijalista Milutin Simović ocijenio je u razgovoru za Pobjedu da se kroz usvajanje pojedinih zakona vidjelo da su bili u interesu izborne kampanje, a ne u interesu građana Crne Gore. - Većina tih sjednica i predloženih zakona nije bila izraz potrebe usvajanja vanredno hitnih zakona iz ekonomskosocijalnih i integracionih razloga, već su primarni motivi bili predizborno-politikantski. Kažem većina, jer se ovo ne odnosi na Zakon o konverziji kredita u švajcarskim francima u eure, koji je usvojen konsenzusom i čijim usvajanjem je ispravljena nepravda prema brojnim korisnicima ovih kredita. Takođe, i izbor guvernera Centralne banke je imao svoju hitnost zbog potencijalne blokade najviše monetarne institucije, usljed završetka mandata postojećem menadžmentu.
Milutin Simović: Građani će odbraniti svoju državu
Portal AnalitikaIzvor

Ali, većina ostalih bili su dio izborne kampanje predlagača, njihovih predizbornih potreba, populističkih ideja, sa utrkivanjem ko će se više dopasti pojedinoj ciljnoj grupi, ko će više dobaciti u kreiranju rješenja koja će biti dopadljiva što većem broju birača. Ne bi me iznenadilo da je u toj euforiji neko predložio i zakon da se svakom punoljetnom građaninu obezbijedi jednokratno davanje od, na primjer, 10.000 eura ili nešto slično, jer sličnim bajkovitim mjerama neke partije već mašu u svojim predizbornim programima, na primjer kvadrat stana za 1 euro - kazao je Simović.

POBJEDA: Da li to važi i za usvajanje dopune Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti?

SIMOVIĆ: Što se tiče izmjene Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti u dijelu dječijeg dodatka kao pravedne, pravične i potrebne mjere, takođe je bilo elemenata politikantstva. Ušlo se u izmjene Zakona bez potrebnih analiza, bez podataka o broju novih korisnika, bez fiskalnog uticaja. Ušlo se na vanredno zasijedanje, a u samom zakonu je predviđeno da stupa na snagu tek 1. januara 2017. godine. Zar to nije najbolji dokaz da je sve to dio izborne kampanje!? Mi u DPS-u smo smatrali da obuhvat novih korisnika nije dovoljan. Smatrali smo da mo- že da bude širi i time pravedniji, smatrali smo da postoje razlozi i potreba da se sagleda mogućnost povećanja iznosa dječijeg dodatka svim kategorijama korisnika. Takođe, smatrali smo da se prije usvajanja ovakvog i sličnih zakona mora znati precizan fiskalni uticaj i da Ministarstvo finansija mora u saradnji sa resornim ministarstvom, a u ovom slučaju sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, dati precizan odgovor na upit koji je poslat iz parlamenta. Umjesto preciznog odgovora, dobili smo izjavu Ministarstva finansija da nemaju podataka i da je to nadležnost Ministarstva rada i socijalnog staranja! Sve to djeluje krajnje neodgovorno, a posebno kada u parlamentu oni poslanici u ime kojih sjede ti ministri u Vladi, predlažu i glasaju za ove izmjene Zakona. I sve se ovo dešava u jeku izbornog procesa u kojem je pitanje korišćenja i zloupotrebe državnih resursa pod punom pažnjom svih učesnika. Zar i zloupotreba zakonodavne aktivnosti ne predstavlja zloupotrebu državnih resursa u izborne svrhe?

Više pročitajte u današnjem broju Pobjede

Portal Analitika