Politika

Tešović: Pljevljima se uzima sve, a vraća vrlo malo

Propadanje pljevaljske privrede, koje je počelo devedesetih godina prošlog vijeka, nije se zaustavilo ni do danas. Prije 32 godine Pljevlja su imala 14.000 zaposlenih, da bi se u ovoj godini to svelo na par hiljada. Privatizacija je opustošila sjever, koji je više decenija bio lokomotiva razvoja Crne Gore. Kako objasniti da Pljevlja, koja po prirodnim resursima (ugalj, olovo, cink, šume) spadaju u red najbogatijih opština u Crnoj Gori, spadaju u red nerazvijenih opština? Da li je u pitanju nedovoljna valorizacija prirodnih bogastava ili se Pljevljima uzima sve, a vraća vrlo malo, izjavio je Milojica Tešović, predsjednik Inicijativnog odbora Demokrata Pljevlja i kandidat za poslanika.
Tešović: Pljevljima se uzima sve, a vraća vrlo malo
Portal AnalitikaIzvor

-Proizvodnja uglja i električne energije je prljava tehnologija, gdje nakon ovog procesa ostaje uništeno i zagađeno poljoprivredno zemljište, zagađeni vazduh i voda i ogromno odlagalište pepela i šljake. Takođe, u eksplotaciji šuma i preradi drveta,  iako postoji najmodernija fabrika za preradu i finalnu proizvodnju proizvoda od drveta, ovo prirodno bogastvo se ne valorizuje na pravi način. Naime, drvo se prodaje i izvozi u trupcima, čime se višestruko umanjuje vijednost prodatog i izvezenog proizvoda. Što je veći stepen finalizacije, time se povećava ostvarena vrijednost proizvoda. Pošto se Pljevljima uzima sve: ugalj, drvo, uništava i zagađuje zemljište, zagađuje vazduh i voda, logično bi bilo da se određeni iznos sredstava kroz fiskalnu politiku države vraća Pljevljima, kako bi se saniralo postojeće stanje i uložilo u razvoj- naveo je Tešović u izjavi dostavljenoj Portalu Analitika.

Kako je konstatovao, ostvareni  izvorni prihodi opštine  koji ulaze u budžet nijesu dovoljni i jedva dostižu iznos od 50 odsto od utvrđenih potreba.

-Jedan dio prihoda, i to porez na lična primanja i ekološka taksa, ide u budžet Crne Gore i samo dio ovih prihoda vraća se u budžet opštine. Na drugoj strani, naknada za korišćenje prirodnih bogatstava, koja je prihod opštine, teško je naplativa od poreskih obveznika, a ovo se naročito odnosi na Vektru Jakić. Tako na primjer, u 2015. godini koncesiona naknada za korišćenje šuma naplaćena je sa svega 15 odsto u odnosu na planirani iznos. Zbog slabe naplate koncesione naknade za korišćenja šuma, koncesiona naknada za korišćenje prirodnih bogastava naplaćena je sa svega 42 odsto u odnosu na plan- precizirao je Tešović.

Pljevlja, kao jedinica  lokalne samouprave, visoko su zadužena i imaju dug oko 20 miliona eura, čime se onemogućava servisiranje tekućih potreba.

-Uz to, ako se doda i visoka nezaposlenost, pogotovo mladih, koja je najveća u Crnoj Gori,  slika Pljevalja je i suviše sumorna. Sa ovako malim ostvarenim prihodima, Pljevlja ne mogu sama da riješe problem zagađenosti. Gorući problem je toplifikacija grada. Ovo je vrlo složen, zahtjevan i po obimu potrebnih sredstava skup projekat, te zahtijeva da to bude državni projekat, kako bi se kvalitetnije odradio. U sklopu ovog pitanja je i izgradnja drugog bloka Termoelektrane. Naime, potpisan je Ugovor o izgradnji između Elektroprivrede Crne Gore i Škode Praha. Vrijednost investicije je 324,5 miliona eura. Ta vijest je obradovala Pljevljake, ali se pojavila i zebnja da li će i kada biti realizovana pošto nijesu obezbijeđena sredstva, a ni mnogi detalji nijesu ugovoreni- istakao je Tešović.

Naglasio je da su poseban problem Pljevalja negativvna demografska kretanja.

-Prema rezultatima popisa iz 2011. godine, na teritoriji opštine živi 31.060 stanovnika ili oko 6000 manje u odnosu na popis iz 2003.godine. U posljednjih 20 godina, broj stanovnika u Pljevljima je smanjen za trećinu. Zastrašujući je podatak da su između dva popisa 11 seoskih naselja ostala prazna. Ovaj podatak je pravi izazov za stručnjake iz oblasti demografije, jer je zanimljivo na koji će način objasniti kako je ovo moguće u opštini koja daje trećinu bruto nacionalnog proizvoda države, u kojoj je najuspješnija kompanija Rudnik uglja i najveći proizvodjač struje Termoelektrana Pljevlja- zaključio je Tešović. 

Portal Analitika