On smatra da su proteklih deset godina, od sticanja nezavisnosti, bile jedne od najuspješnijih u crnogorskoj istoriji. Prema njegovim riječima, to je potvrda ispravnosti strateškog kursa naše državne politike za obnovu nezavisnosti, te „osvajanja prava na demokratskom referendumu 21. maja 2006. da kao i drugi jugoslovenski narodi preuzmemo odgovornost za svoju budućnost“.
- Vrijeme je bespogovorno potvrdilo validnost takve odluke. I na unutrašnjem, i na međunarodnom planu. Od najnerazvijenije jugoslovenske republike, Crna Gora je danas jedna od najatraktivnijih turističkih i investicionih destinacija u ovom dijelu Evrope. I najrazvijenija ekonomija na Zapadnom Balkanu. Prosječan godišnji rast BDP-a tokom tih deset godina, koje se gotovo poklapaju s dugotrajućom evropskom i globalnom ekonomskom i finansijskom krizom, iznosio je 3,2 odsto. Naša zemlja je 2006. godine bila na nivou od oko 30 odsto evropskog proseka razvijenosti, a danas je taj procenat blizu 42 odsto. Pred skorim smo ozvaničenjem članstva u NATO. Već je deset članica Alijanse ratifikovalo Protokol o pristupanju. Stabilno napredujemo u pregovaračkom procesu s EU. Od 33 poglavlja o kojima se pregovara otvorili smo 24 i dva privremeno zatvorili. To je samo dio rezultata koji bi se mogli cijeniti veoma uspješnim i za mnogo veće i mnogoljudnije države - rekao je on.
Kako punopravno članstvo u Crne Gore u NATO-u koincidira s geopolitičkim potresima na Balkanu i tenzijama na relaciji NATO - Rusija, postavlja se pitanje da li ta vrsta tenzija da može utiče na političke prilike u Crnoj Gori.
- Geopolitički procesi, a posebno potresi, kako kažete, uvijek su imali posledice na sve balkanske zemlje. Na Crnu Goru u ovom slučaju još direktnije, jer smo pred punopravnim članstvom u NATO-u, u vremenu zaoštrenih odnosa između Rusije i Alijanse, i Rusije i EU. Moskva se uvijek protivila širenju NATO-a. U uslovima poremećenih odnosa sa Zapadom, uz činjenicu da prvi put od prijema Španije u NATO imamo situaciju da je samo jedna zemlja pozvana, Crna Gora je u posebnom fokusu ruske pažnje. Treba uzeti u obzir i vjekovnu bliskost između naših zemalja, što u zategnutim odnosima uvijek podgrijava emocije. To je vidno u vremenu naše predizborne kampanje, kada gotovo svi naši politički oponenti igraju na rusku kartu - dodaje Đukanović.
Izvor: Politika