Nema razloga da Crna Gora bude u bilo čemu inferiorna pa ni u primjeni svojih naučnih dostignuća koja kroz organizovanu proizvodnju otvaraju nova radna mjesta.
- Moramo biti svjesni obaveze da izvozom pokrivamo što više uvoza. Trenutna situacija je da onim što izvezemo pokrijemo svega 15 odsto uvoza.
U bici ka uravnoteženju uvoza i izvoza, moramo se ozbiljnije i organizovanije oslanjati na učinke nauke. Ilinčić smatra da crnogorski naučnici i stručnjaci treba da prihvate odgovornost, ali i da im se omogući šansa da budu akteri privrednog razvoja. Na naučne domete treba da se nadovežu poslovni ljudi.
- Nema toga političara ili ministra koji u današnjim uslovima, bez podrške domaće nauke, može napraviti nešto korisno za državu. Niko iz inostranstva nam neće dati visokoprofitne tehnologije jer oni to čuvaju za sebe – tvrdi Ilinčić.
Sagovornik Pobjede kaže da bi prva radna mjesta mogla da se otvore realizacijom i tehnološkom primjenom nekih od njegovih pronalazaka.
- Fabrika ultra lakih aviona bi se mogla otvoriti u Podgorici, Beranama ili Nikšiću, gdje postoje aerodromi. Ova proizvodnja bi koristila moj pronalazak dinamično krilo letilice koji bi avionima dao superiorne tehničke karakteristike i omogućio konkurentnost na tržištu.
Već postoji svjetski poznata fabrika zainteresovana za ovu proizvodnju, a ja sam ih uslovio da ću im patentna prava dati jedino ako fabriku otvore u Crnoj Gori – kaže sagovornik Pobjede.
Više pročitajte u današnjem broju Pobjede