Zanimljivosti

Njemačka planira zabranu auta na dizel i benzin od 2030.

U Njemačkoj planiraju zabranu proizvodnje novih benzinskih i dizelskih motora od 2030. godine. Zastupnici drugog doma njemačkog parlamenta predložili su Evropskoj komisiji da se nakon 2030. zabrani registrovanje vozila koja pokreću motori na unutrašnje sagorijevanje, javlja Spiegel Online.
Njemačka planira zabranu auta na dizel i benzin od 2030.
Portal AnalitikaIzvor

“Potrebno je preispitati dosadašnju poresku politiku kako bi se podstakla saobraćajna rješenja koja ne uzrokuju zagađenje i postigao cilj po kojem bi se nakon 2030. u Evropskoj uniji registrovala samo vozila bez emisija štetnih gasova“, navodi se u zahtjevu Bundesrata upućenom Evropskoj komisiji.

Kako javlja Spiegel Online, oko ovog zahtjeva su se saglasile i savezne pokrajine u kojima su na vlasti demohrišćani i pokrajine sa socijaldemokratskim vladama.

Savezni ministar saobraćaja Aleksander Dobrindt (Hrišćansko-socijalna unija CSU) odbacio je međutim inicijativu Bundesrata rekavši da je nerealna.

‘Motori s unutrašnjim sagorijevanjem će se kao prelazna tehnologija razvijati paralelno s razvojem električnog automobila‘, rekao je Dobrindt, koji vjeruje da će se tržište elektroautomobila dalje razvijati zahvaljujući podsticajima.

Najveći evropski automobilski klub, njemački ADAC takođe je kritikovao inicijativu Bundesrata.

“Efikasni i ekološki motori s unutrašnjim sagorijevanjem će i nakon 2030. ostati važan saobraćajni i ekonomski činilac”, saopštio je ADAC i zaključio kako “jednostrane zabrane tehnologija” ne donose ništa.

ADAC takođe smatra da bi prijevremeno ukidanje tih motora ugrozilo radnike u njemačkoj automobilskoj industriji, s obzirom na to da je za proizvodnju elektromotora potrebno višestruko manje radne snage nego pri proizvodnji motora s unutrašnjim sagorijevanjem.

(Biznis.ba)                                                                                                                                                                                                           

 

Portal Analitika