Udžbenik pored uvoda sadrži još pet poglavlja u podnaslovima gdje ugledni autori do najsitnijih detalja opisuju: teorijsku pripremu fudbalera, fizičku pripremu fudbalera, tehničku pripremu fudbalera, taktičku pripremu fudbalera, pravila fudbalskih igara. Udžbenik je pored ostalog opremljen brojnim prilozima i bogatom literaturom.
Kako u svijetu, tako i kod nas fudbal predstavlja ekipni sport koji spada u red najrazvijenih sportskih disciplina ne samo prema broju učesnika, već i prema razgranatosti sistema takmičenja. Međutim, u uvodnom odjeljku autori su postavili pitanje - što zapravo predstavlja fudbal.
Čitajući udžbenik vidi se da profesori Bjelica i Popović manirom iskusnih naučnika, na pedagoški ovladan način, znalački pišu da ono što fudbal čini privlačnijim od svih ostalih sportova jeste mogućnost koju daje svakoj ekipi, pa i svakom igraču da osmišljava svoju vlastitu strategiju, a mogućnosti su neograničene, i akteri u fudbalskoj igri neprestano tragaju za novinama koje bi njihovu igru učinile efikasnijom od igre njihovih protivnika.
- Mislim da neću reći ništa novo i sa čim će se složiti naučna i stručna javnost ako kažem da bi se fudbalski sport globalno mogao predstaviti kao sistem od četiri dijela i to od tehnike koju čini dinamički stereotip, od taktike koja sadrži koeficijent inteligencije, zatim od fizičke kondicije što se odslikava u fizičkoj pripremljenosti i konačno od količine nepoznavanja informacija koju čini entropijski prostor i koja po meni čini najveći procenat od ova četiri dijela, - ističe prof. dr Duško Bjelica,jedan od autora ovog vrijednog izdanja, napominjući da u fudbalskom sportu postoji više hiljada osnovnih tehničkih elemenata koje treba savladati prije nego što se počne sa aktivnim takmičenjem.