Izborna administracija je ispunila zakonske rokove, ali uprkos povećanim operativnim i ljudskim kapacitetima, profesionalni kapaciteti su ostali neadekvatni. Izborni dan je protekao u miru i uredno, uz nekoliko slučajeva nepravilnosti u procedurama.
''Iako je ambijent kampanje karakterisala polarizovana debata oko spoljne, politike ovi izbori su održani u takmičarskom okruženju sa poštovanjem osnovnih sloboda. Pozitivne promjene koje smo uočili pokazuju iskrenu želju da se unaprijedi proces.'', kazala je Margareta Cederfelt, Specijalna koordinatorka i vođa kratkoročne Posmatračke misije OSCE.
Oni su ocijenili da su protekli izbori prikazali volju naroda.
''Velika izlaznost održava nade koje su građani Crne Gore imali u ove izbore. Navodi o korupciji finansiranje kampanje iz inostranstva, političke tenzije i nedoslijednosti u zakonskom okviru obojili su izborno okruženje. Uprkos tome, zaključak naših posmatrača je da su izbori prikazali volju naroda. Zadatak novizabranog parlamenta sada je da radi u sastavu mandatara koje su glasači izabrali kako bi ostvario pun demokratski potencijal države'', istakao je Aleksandar Pocijej, šef PACE delegacije.
Članstvo u NATO je bilo centralno pitanje, a učesnici na izborima su slali opšte poruke neophodnosti sprovođenja ekonomskih socijalnih i političkih reformi otvaranja radnih mejsta i smanjenja iseljavanja mladih ljudi, te suzbijanja korupcije na visokom nivou, ocijenili su posmatrači. Kampanje političkih partija su se velikoj mjeri oslanjale na ličnosti, dok je često bilo vrlo malo detalja o političkim rješenjima.
''Izbori su pokazali težnju građana Crne Gore da budu maksimalno uključeni u izgradnju stabilne demokratske budućnosti svoje zemlje. Birači su imali širok izbor. Iak napredak u izbornoj administraciji i medijski profesionalizam će doprinijeti unaprjeđenju sljedećih izbora'', kazao je Azej Gulijev, šef OSCE PA delegacije.
Kako su dalje ocijenili iako nijednu izbornu listu nije predvodila žena, pozitivan je pomak to što su 32% kandidatkinja na listama bile žene. U skladu sa ranije iznešenom preporukom OSCE/ODIHR i Savjeta Evrope, birači više ne moraju da daju potpis podrške nekoj izbornoj listi u risustvu predstavnika organa za sprovođenje izbora. Većina izmjena i dopuna obuhvata prethodno date preporuke a pojedine preporuke još uvijek nijesu riješene, uključujući i one koje se odnose na nezavisan nastup na izborima i prebivalište kao uslov za sticanje prava glasa i prava da se bude biran. Osim toga, zakonski okvir i dalje nije sveobuhvatan, a pojedine nedoslijednosti su povremeno dovodile do pogrešnih tumačenja. Osim toga, zakonski okvir i dalje nije sveobuhvatan, a pojedine nedoslijednosti su povremeno dovodile do pogrešnih tumačenja saopštili su posmatrači.
''Na osnovu prethodno datih preporuka ostvarena su značajna unaprjeđenja pravnog okvira i nadamo se da će se ovaj trend nastaviti i ubuduće. Stalno smo dobijali informacije o zabrinutosti zbog ispravnosti biračkog spiska, iako je postojala velika podrška sistemu elektronske identifikacije birača koji je uveden kao zaštita od višestrukog glasanja'', kazao je Roman Jakič, Šef dugoročne Posmatračke misije OSCE/ODIHR.
Na pitanja predstavnika medija o zabilježenim neregularnostima i hapšenju koje se odigralo na dan izbora, Posmatrači su se izjasnili da oni nijesu dio elektronske policije, već specijalizovan tim koji radi prema ustanovljenom internacionalon setu pravila, te da iako su svjesni postojanja neregularnosti, one su prema njihovim procjenama bile u mnogo manjem broju u odnosu na kvalitetno i efikasno odrađeni ostatak izbornog dana. Takođe naveli su da se državne institucije moraju postarati o navedenim problemima koji su zabilježeni tokom izbornog dana i izborne kampanje koja je prethodila.