-Saglasno tako utvrđenim nadležnostima EKIP je 16.10.2016. godine, kad su održani parlamentarni izbori u Crnoj Gori, naložila crnogorskim operatorima elektronskih komunikacija- Crnogorskom Telekomu, Telenoru i M:telu da isključe mogućnost korišćenja Viber-a i Whats App-a i drugih sličnih načina komunikacije iz sljedećih razloga- članom 145 stav 4 Zakona o elektronskim komunikacijama propisana je obaveza operatora da na zahtjev Agencije ili samoinicijativno, uz prethodno pribavljenu saglasnost Agencije, blokiraju pristup određenim brojevima i uslugama kada je to opravdano u slučajevima prevare ili zloupotrebe. Takođe, član 178 istog Zakona propisuje da je upotreba automatskih govornih uređaja, bez ljudskog posredovanja (pozivni automati), faks aparata ili elektronske pošte, uključujući SMS ili MMS za pozive prema korisniku, radi direktnog marketinga, dozvoljena samo uz prethodno pribavljenu saglasnost korisnika. Citirane odredbe Zakona o elektronskim komunikacijama u potpunosti su u skladu sa Direktivom 2009/136/EK kojom je propisano da ˝države članice obezbjeđuju da relevantna tijela budu u mogućnosti da zahtijevaju od operatora koji obezbjeđuju javne komunikacione mreže i/ili javno dostupne elektronske komunikacione usluge da blokiraju pristup brojevima ili uslugama kada je to opravdano zbog prevare ili zloupotrebe˝- ističe se u saopštenju koje potpisuje direktor EKIP-a Zoran Sekulić.
U toku predizborne kampanje za pomenute parlamentarne izbore bilo je više prijava neželjenih komunikacija, tako da je Agencija svojim aktom broj:0406-5314/1 od 13.09.2016. godine tražila od operatora da hitno preduzmu odgovarajuće mjere radi sprečavanja neželjenih marketinških SMS poruka od nepoznatog pošiljaoca, predstavljenog kao ˝do˝ i ˝DF˝.
-Takođe, aktom broj:0406-5982/1 od 13.10.2016. godine Agencija je skrenula pažnju operatorima da postoje realne procjene da bi pojedini učesnici na predstojećim izborima od 16.10.2016. godine mogli zloupotrijebiti slanje SMS poruka u reklamne svrhe bez saglasnosti korisnika, kao i za narušavanje izbornog procesa, sa nalogom da se preduzmu odgovarajuće mjere za sprečavanje takvih komunikacija u saglasnosti sa Zakonom o elektronskim komunikacijama. Agencija je posebno podvukla da se obaveza sprečavanja neželjenih komunikacija odnosi na sve pošiljaoce, uključujući državne organe i Vladu CG, dakle, nezavisno od njihovog svojstva, ako korisnici nijesu dali saglasnost na prijem takvih poruka. U toku ovog vremena nije bilo ponovnog slanja neželjenih SMS poruka, vjerovatno iz razloga što su mjere koje su Agencija i operatori preduzeli spriječile mogućnost distribucije takvih poruka. Međutim, na sam dan izbora, putem Viber i Whats App aplikacije identifikovan je veliki broj poruka koji je poslat sa brojeva iz numeričkog područja Velike Britanije i Kine od kojih navodimo neke: 447040902187, 447040903716, 447010050372, 447010054579, 44701054795...8615640082714, 8615586489601, 8615710430454... Stoga su korisnici mobilne telefonije u Crnoj Gori tražili zaštitu, odnosno odgovarajuće mjere Agencije kojima bi se spriječila distribucija takvih poruka. Poruke su bile sljedeće sadržine: ˝ DPS organizuje Bošnjake i Albance i cijelu dijasporu i plaća 250 eura glas. Zijad Škrijelj, nastanjen u Francuskoj kazao je “Vijestima” da ga je zvao Izet Škrijelj koji je član mjesnog odbora DPS-a u Petnjici, i obećao mu 250 eura za putne troškove. Ovo se dešava širom Crne Gore među Bošnjacima i Albancima. Ne dozvolite DPS-u da ukrade još jedne izbore- izađite i glasajte˝- precizirao je Sekulić.
-Agencija je u komunikaciji sa operatorima utvrdila da su istiniti navodi korisnika o distribuciji neograničenog broja poruka sa pomenutih destinacija, kao i da se distribucija takvih poruka vrši putem Viber-a i Whats App-a, a da operatori nemaju mogućnost da utiču na distribuciju ovakvih poruka. Takođe je konstatovano da vršilac usluge Viber aplikacije nije registrovan kod Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, niti mu je sjedište u Crnoj Gori. Iz tih razloga kao jedina opcija za onemogućavanje distribucije ovakvih neželjenih komunikacija, nametnula se zabrana korišćenja Viber i Whats App aplikacije. Smatramo da je vršilac usluge Viber aplikacije imao mogućnost da spriječi ovakvu zloupotrebu, ali da Agencija nije imala mogućnosti da njemu naloži otklanjanje takvog propusta, s obzirom da isti nije registrovan kod Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost i da mu sjedište nije u Crnoj Gori. Stoga je Agencija svojim aktom broj:0406-5982/2 od 16.10.2016. godine naložila da se isključi mogućnost komunikacije putem Viber-a i Whats App-a dok Agencija ne bude posebnim nalogom odredila da se takva zabrana suspenduje. Pomenuta zabrana trajala je od 17h do 19:30h s obzirom da je Agencija aktom broj:0406-5982/3 od 16.10.2016. godine suspendovala zabranu. Agencija je imala ujednačen pristup prema svim pošiljaocima neželjene komunikacije iako sadržina pomenute poruke ima elemente govora mržnje budući da akcenat stavlja na pripadnike nacionalnih manjina (Albanaca i Bošnjaka) koje su i prema međunarodnim konvencijama i prema Ustavu CG pod posebnom zaštitom. Smatramo da se u interpretaciji pomenutog događaja ovaj aspekt neopravdano zapostavlja, a takođe neopravdano predimenzioniraju drugi aspekti. Ovo, tim prije, što se odlukom Agencije nije zabranila komunikacija u svim servisima koje pružaju operatori u Crnoj Gori, pa su korisnici nesmetano i dalje mogli da koriste usluge operatora za slanje redovnih SMS poruka i govorni saobraćaj, kao i druge aplikacije za komunikaciju putem interneta i redovne elektronske pošte, čime su u potpunosti mogli da zadovolje svoje potrebe za korišćenjem elektronskih komunikacionih servisa- naveo je Sekulić.
Agencija je, saglasno citiranim odredbama Zakona o elektronskim komunikacijama i Direktive Evropske Komisije, imala, ne samo zakonske ovlašćenja, već i obavezu da onemogući ovakav način slanja neželjenih poruka putem aplikacija Viber i Whats App.
-S obzirom da smo putem medija obaviješteni da je protiv donosioca odluke podnijeta krivična prijava, smatramo da se na ovaj način najbolje identifikuju pošiljaoci poruka i protiv njih ćemo, kad podnijete prijave zakonski dobijemo, podnijeti krivične prijave za krivično djelo lažnog prijavljivanja, i pokrenuti druge procedure u skladu sa zakonom- zaključio je Sekulić.