Napadači su imali očigledan cilj – blokirati ili usporiti svjetske veb stranice koristeći svakodnevne uređaje. Među pogođenim stranicama našli su se “Twitter”, “Paypal” i “Spotify”, a sve tri su klijenti kompanije “Dyn” iz SAD-a koja igra ulogu “switchboard”-a za internet saobraćaj, prenosi “Guardian”.
Napad se prvo desio u istočnom dijelu Sjedninenih Američkih Država, nakon čega se počeo širiti na ostatak zemlje, dok su efekti registrovani i u pojedinim evropskim državama.
Pored navedenih stranica, korisnici su imali problema sa pristupom portalima “Mashable”, CNN, Nju Jork Tajms, Vol Strit Džornal i “Yelp”, uključujući nekoliko stranica u vlasništvu Amazona.
Hakeri su za napad koristili spomenute web kamere i DVR uređaje zarazivši ih botnetom koji se može opisati kao pomoćnik u kreiranju DDoS napada. Ova vrsta napada preokupira određeni internet servis vještačkim saobraćajem čime se otežava pristup "normalnim" korisnicima.
“Dyn” je izdao saopštenje u kojem je potvrđeno da je DDoS napad došao iz nekoliko miliona izvora, čime je svrstan u u jedna od najvećih izvedeneih napada do sada.
Nakon prvog talasa napada uslijedio je drugi, a zatim i treći koji se zabilježen u petak naveče. Problem je trajao nekoliko sati.
klix.ba