Evropska mreža agencija za zaštitu životne sredine (EPA Network), predstavlja forum na najvišem nivou u Evropi za razmjenu informacija, znanja i umrežavanje svih agencija za životnu sredinu u Evropi. Regularni sastanci se održavaju dva puta godišnje i služe za planiranje zajedničkih aktivnosti sa ciljem efikasnije primjene politike životne sredine kako na Evropskom tako i na nacionalnim nivoima kroz saradnju, razmjenu iskustava i informacija.
Tema 27. sastanka fokusirana je na najnoviju usvojenu politiku Evropske unije po pitanju životne sredine, planovima Evropske Agencije za životnu sredinu u narednom periodu i ulozi zemalja u navedenim procesima. Takođe, fokus rasprave je na najnovijoj politici iz oblasti održivog sistema hrane i recikliranja otpada iz hrane kao i održivog transporta. Posebno važno pitanje i fokus rada je na umrežavanju i razmjeni iskustava o tekućim projektima i aktivnostima između zemalja učesnica.
Za zemlje zapadnog Balkana, uključujući Crnu Goru koje su već u procesu pristupanja Evropskoj Uniji, učešće u Evropskoj mreži agencija za zaštitu životne sredine (EPA Network) je od velikog značaja zbog mogućnosti podrške ostalih zemalja, prije svega članica EU kao i u kontekstu unaprjeđenja saradnje sa Evropskom agencijom za životnu sredinu. S tim u vezi formirana je i posebna Interesna grupa za Zapadni Balkan, čiji je cilj razvoj zajedničkih projektnih ideja i diskusija strateški važnih pitanja sa posebnim fokusom na jačanje sistema monitoringa i izvještavanja zemalja prema EEA kroz EIONET mrežu, sa ciljem unaprjeđenja dostupnosti informacija u kontekstu adekvatnije podloge za donošenje odluka. Rad radne grupe apostrofiran je kao veoma značajan od strane gdina Hans Bruyninckx, direktora Agencije za životnu sredinu iz Kopenhagena, koji je saopštio da će dati punu podršku radu grupe i ubuduće, navodeći da smatra zemlje Zapadnog Balkana u potpunosti involviranim u procesima koje vodi Agencija za životnu sredinu iz Kopenhagena. Apostrofirana je i potreba jačanja sistema monitoringa i izvjestavanja u zemljama Zapadnog Balkana, kao i potreba podrške EEA i ostalih zemalja članica EU po ovom pitanju.
Navedeni sastanak može se ocijeniti veoma značajnim za rad Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore sa aspekta saradnje sa ostalim zemljama regiona i Evropskom Agencijom za životnu sredinu, što je veoma važno imajući na umu usvojenu Strategiju aproksimacije za Poglavlje 27, kroz koju je kao jedno od najznajčajnijih pitanja izdvojeno i jačanje sistema monitoringa i izvještavanja o stanju životne sredine.