U Asocijaciji ističu da ovakvi postupci ne samo da nemaju veze sa istinom već imaju i dalekosežne posljedice na ukupne odnose između Kine i Crne Gore.
"Delegacija Asocijacije crngorsko-kineskog društva prijateljstva boravila je u studijskoj posjeti privredi Šangaja i tom prilikom posjetila kompaniju "Šangaj Electric Power" čija ćerka firma gradi vjetroelektranu na Možuri. Ova komapnija ima u vlasništvu TE na ugalj koja ima dva bloka od po 1200 mw, a u planu je i proširenje. Primjenom savremene tehnologije i visokih standarda zaštite životne sredine ova iskustva se primjenjuju u cijeloj Kini kada su u pitanju TE nove generacije", objasnili su u Asocijaciji, prenose DN.
Prema njihovim ocjenama, tenderska komisija je trebalo ozbiljnije da sagleda ponude kineskog partnera posebno kada je u pitanju kapacitet i reference za izgradnju drugog bloka, kao i način finansiranja.
"Kineski model finansiranje je opšte poznat i on se kreće u okvirima preferencijalnih kredita u okviru platforme 16+1, sa kamatnom stopom od dva odsto i rokom vraćanja 20 godina i grejs periodom od šest godina. Mišljenja smo da treba ući u pregovore sa kineskim kompanijama i investitorima", objasnili su u Asocijaciji.
Izvor: Dnevne novine