Crna hronika

Tajna operacija hapšenja: Sinđelić doletio u Crnu Goru, stigli i dokazi

Državljanin Srbije Aleksandar Sinđelić uhapšen je prekjuče u Beogradu u najvećoj tajnosti, nakon čega je u večernjim satima pod specijalnim mjerama bezbjednosti letjelicom crnogorskih državnih organa doveden u Podgoricu, saznaju Dnevne novine.
Tajna operacija hapšenja: Sinđelić doletio u Crnu Goru, stigli i dokazi
Portal AnalitikaIzvor

Akcija hapšenja osumnjičenog da je organizovao teroristički napad na premijera Mila Đukanovića, policijske službenike i građane, koji je osujetio specijalni državni tužilac Milivoje Katnić, izvedena je upravo po nalogu iz Crne Gore.

Dnevne novine su prije nekoliko dana objavile da je Sinđelić saslušan u Beogradu i da je pod nadzorom srpskih vlasti. Međutim, nadležni organi dvije zemlje su već tada uveliko spremali njegovo izručenje u skladu sa sporazumom o izručenju svojih državljana, a na osnovu Interpolove potjernice. Kada su se stekli svi ovi formalni preduslovi za njegovo izručenje, srpska policija mu je i zvanično stavila lisice na ruke, a već juče je jutro dočekao u spuškom Istražnom zatvoru.

Tužilaštvo: predmet nosi oznaku tajnosti

Iz Vrhovnog državnog tužilaštva juče nijesu željeli ni da potvrde ni da demantuju ovu informaciju.

"Podsjećamo Vas da predmet na koji se odnose Vaša pitanja nosi oznaku tajnosti, zbog čega bi svako saopštavanje detaljnijih informacija koje mogu da utiču na postupak predstavljalo kršenje propisa. Podsjećamo Vas, takođe, da je zakonom propisano da su državni organi, mediji, javne ličnosti... dužni da izjavama o krivičnom postupku koji je u toku ne vrijeđaju pravila postupka. Tužilaštvo javnosti saopštava informacije koje u određenoj fazi postupka mogu da budu dostupne javnosti", stoji u odgovoru iz kabineta VDT-a.

Sinđelić negira krivicu?

Prema nezvaničnim informacijama, Sinđelić je tokom saslušanja u Srbiji negirao da je izvršio krivična djela, koja mu crnogorski istražitelji stavljaju na teret. Koliko je zapravo ubjedljiv u tvrdnjama i da li će takav stav zadržati i tokom saslušanja u crnogorskom Specijalnom tužilaštvu tokom suočavanja sa prikupljenim dokazima, ostaje da se vidi.

Tužilac Katnić, uprkos pritiscima i sumnjičavosti dijela javnosti, nije zvanično otkrio kakve dokaze je prikupio protiv Sinđelića i bivšeg komandanta Žandarmerije Bratislava Dikića. Podsjećamo da je teroristički plan, prema tvrdnjama Katnića, bio da terorističke grupe sukcesivno ulaze u Crnu Goru i da za početak izazovu nerede ispred zgrade Skupštine, gdje je trebalo da se okupe pristalice Demokratskog fronta, zatim da se infiltriraju u redove crnogorske policije i zapucaju na narod, te da se prema tom scenariju revoltirana masa pozove na nasilan ulazak u zgradu parlamenta.

Zadatak jedne od grupa, koja nije dostupna crnogorskim bezbjednosnim organima, bio je da zarobi premijera Đukanovića, gdje god se on u to vrijeme nalazio. Za razliku od Katnića, srpski premijer Aleksandar Vučić otišao je i korak dalje u saopštavanju činjeničnog stanja, uz tvrdnju da su teroristi imali plan da likvidiraju Đukanovića, te da su ga pratili iz minuta u minut. Slična sudbina, da je uspio plan, trebalo je da zadesi i pripadnike specijalnih snaga po izlasku iz kampa na Zlatici, koje je jedna od terorističkih grupa, kako se sumnja, namjeravala da presretne u zasjedi i da ih pobije. Ovaj scenario, koji prema tvrdnjama Vučića, ima nesporne inostrane elemente, doveo bi do fatalne destabilizacije države i sukoba nekontrolisanih razmjera.

dnevne novine

Portal Analitika