Nakon optužbi iz DPS-a da je Danilović otuđio lične podatke građana iz biračkog spiska i izvornih registara, tim slučajem se bavila Agencija za zaštitu ličnih podataka koja je konstatovala da je bilo nezakonitog postupanja u MUP-u podnoseći prekršajnu prijavu protiv Danilovića.
Martinović u razgovoru za Pobjedu objašnjava suštinu spornog postupka ministra unutrašnjih poslova u Vladi izbornog povjerenja.
- To znači da je Danilović podatke od svih crnogorskih građana, uključujući i njihove fotografije, uzeo iz sistema na način koji zakon ne poznaje. Uzeo je podatke na prenosivom mediju (CD-u, fleški). Kada uzimate podatke iz sistema zakon kaže da pristupanje podacima mora biti registrovano jer tada znate ko je pristupao podacima i u koju svrhu. Kako ih je Danilović uzeo na prenosivom mediju, više nema kontrole - ko, kada i zašto - može da pristupa podacima - kazao je Martinović.
Zbog toga su, kako upozorava, mogućnosti zloupotrebe tih podataka - neograničene. Na pitanje da li građani mogu da tuže državu zbog otuđenja ličnih podataka, Martinović odgovora potvrdno, objašnjavajući da svaki građanin ima pravo na zaštitu ličnih podataka i može reagovati ako misli da mu je to pravo povrijeđeno.
- Tu zaštitu organizuje MUP, u skladu sa zakonom. Ukoliko MUP ne vrši zaštitu podataka u skladu sa zakonom, već se podaci izvade suprotno zakonu, onda to Ministarstvo treba da odgovara jer nije čuvalo podatke u skladu sa zakonom - navodi Martinović.
Opširnije u Pobjedi...