
Uprava je, kaže, proslijedila 189 informacija za druge crnogorske državne organe, od čega su 55 inicijalna obavještenja (21 tužilaštvima), a 134 po osnovu zahtjeva drugih nadležnih organa.
Dostavljani su i redovni izvještaji o transakcijama iznad 15.000 eura, dobijeni od obveznika po Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Dostavljeno je ukupno 29.593 izvještaja - o gotovinskim transakcijama 27.317, a o bezgotovinskim 1.882. USPNFT prima i izvještaje od Uprave carina o svakom prenošenju gotovog novca preko granice, kao i čekova, hartija od vrijednosti, plemenitih metala i dragog kamenja, koji ne potpadaju u prethodno pomenute kategorije transakcija, a kojih je bilo 394.
- Od 1. januara do 15. oktobra ove godine USPNFT je, u okviru međunarodne saradnje, uputila 126, a primila 42 zahtjeva od stranih finansijsko obavještajnih službi. Međunarodna saradnja u dijelu razmjene podataka se odvija na kvalitetnom nivou, sa svim zemljama članicama Egmont grupe, uz razli- čitost obima podataka koje ostale finansijsko obavještajne službe mogu u okviru svog nacionalnog zakonodavstva pružiti. Razmijenjeni podaci su povjerljive i tajne prirode i mogu se koristiti isključivo u obavještajne svrhe, što znači da se ne smiju koristiti kao dokaz na sudu ili u bilo kom drugom formalnom postupku. S tog aspekta, crnogorsko zakonodavstvo omogućilo je USPNFT da međunarodnim kolegama može pružiti veliki obim podataka u svrhe obavještajnog rada - saopštio je Lekić.
Opširnije u Pobjedi...