Kako je saopšteno iz Ministarstva, u Vrtiću su tri vaspitne grupe, od kojih rad dvijema koordinira Romski obrazovni fond u saradnji sa Javnom predškolskom ustanovom „Đina Vrbica“.
„Djeci romske populacije koja će naredne školske godine započeti svoje obrazovanje, ilustrovani bukvar bio je zanimljiv poklon, a o njegovom značaju više prilike imaće da saznaju po ulasku u obrazovni sistem“, kaže se u saopštenju.
Iz Ministarstva podsjećaju da se 5. novembar obilježava u znak sjećanja na Prvi kongres Roma iz 1971. godine, koji je održan u Londonu.
Kako su naveli iz tog resora, o romskom jeziku danas se sa pravom može govoriti kao o ugroženom.
„Romski jezik je nestandardizovan i dijalektički razmrvljen, čime je njegova socio-lingvistička integracija značajno usporena, a ujedno i povezanost romskih zajednica“, kaže se u saopštenju.
Navodi se da je Crna Gora posvećena kulturnim različitostima i vodi računa o principima nediskriminacije, publikovanju važnih dokumenata na jezicima u službenoj upotrebi.
„Pravo na informisanje na svom jeziku, pored prava na obrazovanje, očuvanje kulture i upotrebu maternjeg jezika i pisma, spada u jedno od ključnih i osnovnih prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica“, kazali su iz Ministarstva.
Prema njihovim riječima, promovisanje standarda u oblastima ostvarivanja osnovnih ljudskih prava jedan je od načina da se romskoj populaciji olakša očuvanje svog identiteta, kulture i jezika, kao mogućnost da brani svoja manjinska prava u društvu koje ima multikulturalni i multinacionalni karakter.
„Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, u saradnji sa drugim državnim organima, civilnim sektorom i međunarodnim institucijama i organizacijama sprovodi aktivnosti u cilju formiranja jezgra mladih obrazovanih Roma, koji će aktivno doprinositi punoj integraciji svoje zajednice“, dodaje se u saopštenju.
Izvor: Mina