U snažnoj oluji i tornadu u Italiji život su izgubile dvije osobe, a kako su prenijeli portali razorni vjetar izazvao je veliku štetu. U glavnom gradu Italije i slavni Koloseum našao se pod vodom.
Indeks nestabilnosti
Micev za Pobjedu kaže da se zona sa visokim indeksom nestabilnosti sa regiona Italije premjestila u pravcu istoka što znači da će još danas biti u pravcu Jadrana i u Crnoj Gori.
- Pričam o uslovima, što nikako ne znači da će se to desiti. Visok indeks nestabilnosti naročito će biti u pravcu Ulcinja, zatim Bara, Skadarskog jezera, Podgorice i Tuzi, koji ukazuje na postojanje potencijalne opasnosti od formiranja tornada na crnogorski način - rekao je on.
Sagovornik Pobjede objašnjava da je naziv tornado lociran za američki kontinent, te da se ta meteorološka pojava kod nas stvara u manjem fizičkom obliku ili u manjim razmjerama i zove se pijavica ili tromba.
To, kaže Micev, nije klasičan tornado nego pojava nalik tornadu.
- Morska pijavica ili tromba koje se vezuje za naš geografski prostor je meteorološki fenomen, pojava koja se javlja i koja je vezana za olujno grmljavinske oblake većih razmjera. Iz tog oblaka spušta se lijevak u pravcu površine zemlje ili površine mora, to je usisna grana i njeno usisno dejstvo je rotaciono kretanje vazduha uvis - navodi Micev.
Prema njegovim riječima, iz jednog oblaka mogu da se dese jedna ili više tih morskih pijavica ili trombi i da se spušte u pravcu površine zemlje ili mora.
Micev kaže da se radi o izuzetno opasnoj meteorološkoj pojavi koja na liniji kretanja oblaka pravi pustoš.
Ne traju dugo
- Ono što je dobro je što se ona javlja u vrlo specifičnim meteorološkim situacijama
i jako je teško da se ona realizuje. Međutim, njena realizacija je moguća. Dobro je što se javlja na malom ograničenom prostoru i što ne traje dugo, već od tri do pet minuta - rekao je Micev, naglasivši da u ekstremnim slučajevima može da potraje od pet do deset minuta.
Pijavice ili trombe, kaže, prečnika su nekoliko desetina ili stotinu metara, dok u ekstremnim slučajevima prođe i više stotina metara. Sagovornik Pobjede nije želio da komentariše kada se na području naše zemlje javila neka veća pijavica. Prema njegovim riječima, Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju ne posjeduje tehniku koja bi evidentirala ovaj fenomen.
- Niti sam je video, niti je ona u osmatračkom sistemu osmotrena. Nemamo meteorološke radare, da ih imamo oni bi bili slikani kao na skeneru i onda bih mogao da komentarišem - rekao je Micev, pojasnivši da su meteorološke stanice udaljene do 100 kilometara, tako da može da se javi i 50 pijavica da ih oni ne registruju, jer se javljaju na prostoru od nekoliko desetina metara.
Izvor: Pobjeda
Foto: Podgorički vremeplov