„Nužno je da imamo i bolji model finansiranja“, ukazala je rektorka Vojvodić, kao i na nužnost volje i sinergije u povezivanju sa društvom, privredom i resornim Ministarstvom nauke, kako kroz pojedinačno učešće, tako i kroz bilateralnu saradnju i zajedničke međunarodne projekte.
„Postoje vrlo zanimljive zajedničke platforme Zapadnog Balkana, koje bi mogle udružiti i naučno-istraživačku infrastrukturu kao jednu zajedničku bazu i time podstaknuti stvaranje istraživačkih timova, što je slaba tačka našeg Univerziteta, ali i vodeće istraživače i ono što je, čini mi se, najvažnije nove talente na polju istraživačkog rada, koji znače budućnost Univerziteta Crne Gore i budućnost crnogorskog društva“, kazala je Vojvodić.
Udvostručen broj istraživača na Google Scholaru
Predsjednik Naučnog odbora UCG profesor dr Vladimir Pešić je kazao da je ove godine Svjetski dan posvećen obilježavanju naučnih centara i naučnih muzeja, kao mjesta za obrazovanje studenata i istraživača i podsticanja mladih za naučno-istraživački rad.
Prošle godine objavljeno je 126 radova u vodećim međunarodnim naučnim bazama i skoro 50 u časopisima iz Scopus baze. Pokazatelj rasta je, kazao je Pešić, podatak da je ove godine do 1. novembra bilo oko 100 radova.
„Ove godine dva naša časopisa „Montenegrian Journal of Sport Science and Medicine“ i Ecologica Montenegrina“ uključeni su u prestižnu međunarodnu Scopus bazu“, naveo je Pešić, dodajući i da je Naučni odbor Univerzitata Crne Gore uspio da smanji objavu radova u predatorskim časopisima.
„Kao pozitivan primjer mogu istaći da je u posljednjih nekoliko mjeseci broj istraživača sa Univerziteta Crne Gore na Google Scholar-u udvostručen i da iznosi 77 sa skoro 15 000 citata“, naveo je Pešić.
Nove laboratorije
Vođa BIO ICT projekta Igor Radusinović je sa studentima - istraživačima predstavio rezultate trogodišnjeg projekta koji okuplja najznačajnije istraživačke institucije u Crnoj Gori: Insititut za biologiju mora, Instuitut za javno zdravlje, Biotehnički i Elektrotehnički fakultet Univerziteta Crne Gore, koji je koordinator projekta, dvije međunarodne istraživačke institucije i dvije uspješne crnogorske kompanije „COGImar“ i „Green House Jovović“.
„Mi smo, u okviru projekta, modernizovali i izgradili 15 novih naučno-israživačkih laboratorija, na otvorenom ili zatvorenom prostoru. Posebno želim da istaknem nove laboratorije na Institutu za bilogiju mora - „Mokra laboratorija“ i novu laboratoriju za procesni inženjering na ETF-u“, kazao je Radusinović.
Pravci istraživanja ovih labaratorija, objasnio je on, su u okviru četiri naučno prioritetne oblasti: zaštita životne sredine, poljoprivreda, zdravlje ljudi i informaciono - komunikacione tehnologije.
I poret toga što su laboratorije tek nedavno kompletirane, do sada je bilo preko 10 tehnoloških rješenja, objavljeno je više od 70 naučno-istraživačkih radova u renomiranim međunarodnim časopisima i na prestižnim međunarodnim konferenciojama, a pet patenata je aplicirano prema nacionalnom patentnom zavodu, a u u toku je završetak aplikacije prema Evropskom patentnom zavodu. Završeno je 6 magistarskih teza i 6 doktorskih disertacija.
Projekat vrijedan 3,4 miliona eura, finansira Ministartsvo nauke, novcem od kredita Svjetske Banke, a podržava Univerzitet Crne Gore.
„Naš zajednički rad u multidisciplinarnim grupama je stvorio atmosferu koja je pojačala osjećaj pripadnosti Crnoj Gori i najboljoj naučnoj istzraživačkoj zajednici, a to je Univerzitet Crne Gore, zaključio je Radusinović“.
Milena Erceg laureat nagrade za naučni i istraživački rad
Rektorka Vojvodić uručila je priznanje i nagradu za naučno-istraživački rad ovogodišnjem laureatu dr Mileni Erceg, saradniku na Elektrotehničkom fakultetu i članu BIO – ICT tima.
„Nagrade su prijatne, ali su zaista teret jer predstavljaju obavezu ponovnog dokazivanja ali ja ću se potruditi da dokažem da ste ove godine napravili korektan izbor“, kazala je Erceg, zahvalivši rektorki Vojvodić na proglašenju.
Ona je rekla i da bi svaki mladi čovjek trebao da posjeduje želju da stvara nešto konkretno „što bi u našoj struci rekli nešto što radi i takođe da posjeduje želju da se takmiči u rezultatima sa svima na svijetu, a prije svega sa samim sobom“.
„Posebno mi je zadovoljstvo da kažem, da u okviru Centra izvrsnosti, čiji sam član više od godinu dana, sada imamo savremenu labaratoriju u kojoj možemo kvalitetno raditi tako da kolege iz Beča, Luvna, Ciriha mogu doći kod nas i baviti se istraživanjem. U okviru Centra izvrsnosti trenutno radim na senzoru za mjerenju vlažnosti tkiva biljke koji je sastavni dio sistema za navodnjavanje“, kazala je Erceg.