Da li je kupovina vojne tehnike samo ekonomska ili i politička odluka? I da li je Srbija, poput zapadnih susjeda, borbenu avijaciju mogla da obnovi i na drugoj strani? Zapadni avioni su dva do tri puta skuplji od ruskih, pa je stoga kupovina ruskih letilica trenutno jedina moguća opcija, saglasni su analitičari.
- Cifra koja ide uz to, dakle Rusi bi im produžili resurse i remontovali ih, bila bi vjerovatno negdje oko 20-25 miliona dolara. Prvobitna cifra je, navodno, bila 50 miliona, pa je valjda spušteno na pola - kaže Miroslav Lazanski.
A šta to zapravo košta pomenutih 25 miliona? Šest aviona su donacija ruskog Ministarstva odbrane, ali oni do Srbije dolaze preko državnih eksport-import preduzeća, koja radi svog interesa dižu cijenu, kaže analitičar Aleksandar Radić. I to ne cijenu remonta aviona, koji su već u letnom stanju, nego cijenu pripreme aviona za izvoz.
- Avioni su u letnom stanju, ali je potrebno recimo da se skine uređaj za identifikaciju blabl, koji je potreban Rusima za identifikaciju u njihovom sistemu protivvazdušne odbrane porijekla aviona, zatim da se dovede na standard oprema aviona koji su već u našem ratnom vaduhoplovstvu u upotrebi, i naravno da bi taj trošak trebao da košta džentlmenski prihvatljivo. Nažalost, kada se radi sa trgovcima, onda oni prepoznaju svoj interes i bez obzira na to što rusko Ministarstvo odbrane poklanja avione - navodi Radić.
On ističe i da je 25 miliona za poklon krajnje nerealna cifra. Dodaje, da je sad na Srbiji da u pregovorima sa Rusima cijenu snizi. I to što prije.
Srpsko nebo trenutno čuvaju svega četiri lovačka aviona MIG29, od kojih jedan nije aktivan. Svi su stari skoro tri decenije, a iduće godine im je neophodan novi remont. To bi ujedno bio i posljednji, jer 2028. godine moraju biti povučeni iz upotrebe. Drugim riječima - ističe posljednji čas za nabavku nove eskadrile, jer dok se stara remontuje, nema ko da je odmijeni. Nije ni čudo, kaže Radić, jer je avijacija već godinama skrajnuta tema.
- Avijacija tavori na margini političkog interesa i uglavnom se prezentuje od strane ljudi koji vode državu kada je potrebno da im avioni budu u pozadini kao lijepa scena za televiziju. I ako se scenografija dopuni sa šest novih-starih migova, ne mnogo mlađih od ovih koje trenutno imamo, bilo bi to samo privremeno rješenje. I oni bi mogli služiti još samo deceniju, poslije čega bi se ponovo moralo tražiti trajnije rješenje - smatra Radić.
Izvor i foto: N1 Srbija/Ksenija Pavkov