Društvo

RADONJIĆ: DF potrošio 845.000 eura više od prijavljenog budžeta

Uvidom u dokumentaciju i tokom praćenja izbornog procesa evidentirane su snažne indicije da su pojedine političke partije trošile više sredstava nego što su prikazale i što su mogle dobiti iz budžeta, od donacija i sponzorstava, rečeno je na pres konferenciji Agencije za sprječavanje korupcije na temu ''Izvještaji političkih subjekata o prikupljenim i utrošenim sredstvima u izbornoj kampanji''.
RADONJIĆ: DF potrošio 845.000 eura više od prijavljenog budžeta
Portal AnalitikaIzvor

Kako je na pres konferenciji istakao Sreten Radonjić, direktor ASK-a, sve prikupljene informacije su dostavljene nadležnim institucijama i postupak protiv određenih političkih subjekata je u toku, te se detaljnije ne može reći konkretno koja je partija, koliki je iznos i iz kojih država je pristigao potrošeni novac koji se ne poklapa sa predstavljenim budžetom.

''Međutim, ono što je sada javnosti dostupno je da postoji velika razlika u prihodima i rashodima jednog političkog subjekta a to je Demokratski front. Prihodi po izvještajima koji su dostavljeni iz Demokratskog fronta su 62 000 eura a trošak je preko 900 000 eura. Na nama i na nadležnim institucijama a i na njima je da oparvdaju i da vidimo koja je vrsta prihoda bila i raspolažemo i drugim informacijama o kojima zbog postupka ne mogu govoriti ali sa velikom sigurnošću mogu da kažem da će biti nekih političkih subjekata koji će ispuniti uslov iz zakona da im bude izrečena mjera potpune ili privremene obustave budžetskih sredstava do okončanja postupka'', kazao je Radonjić.

Iako je razlika prihoda i rashoda kod Demokratskog fronta enormna, to nije jedini slučaj kršenja odredbe zakona o finansiranju političkih subjekata.

''Kao rukovodilac mogu konstatovati da je od početka izbornog procesa većina političkih subjekata nije poštovala odredbe zakona o finansiranju političkih subjekata. Agencija je odmah reagovala na takvo ponašanje i podnijela 57 prekršjanih postupaka protiv političkih subjekata koji nijesu ispunili odredbe i zakone o finansiranju u izbornom procesu. Te prijave se odnose na neotvaranje posebnog žiro računa za finansiranje, nedostavljanje konkretnih potpunih podataka prema Agenciji, nedostavljanje izvještaja o cijeni reklamiranja i dobijanja prostora za reklamu odnosno eventulanim popustima'', istakao je Radonjić.

On je dodao da njima kao Agenciji, službenici i kontrolori koji su po dubini imenovani od strane Vlade, te ministri i predstavnici koji su po leks specijalsu izabrani i postavljeni u ministarstvima, nijesu podnijeli ni jednu prijavu za zloupotrebu državnih resursa u izbornom procesu.

''To nama ukazuje, na osnovu naših aktivnosti, da zloupotreba državnih resursa u izbornom procesu nije bilo i da nije bila ni jedna prijava od strane onih koji su najviše bili zaduženi da prate te zloupotrebe u ministarstvima finansija, mup-a socijalnog rada i staranja, poljoprivrede itd.'', dodao je Radonjić.

Saradnja NVO MANS i dnevnog lista Dan: Kada su prijave od NVO sektora u pitanju, direktor ASK-a je istakao, da je samo jedna organizacija - Mans, podnijela preko 2 000 prijava o navodnim zloupotrebama u izbornom procesu.

''Postojao je veliki broj prijava od strane NVO sektora. Tačnije samo od jedne organizacije, to je MANS koja je podnijela preko 2 000 prijava o navodnim zloupotreba u izbornom procesu. Ja mogu odgovorno da tvrdim da su te prijave bile neosnovane i neargumentovane. To je predstavljalo opterećenje za rad u ovom periodu, ali smo zbog interesovanja javnosti pokazali sadržajan odnos prema tim prijavama iako su bile neargumentovane i potpuno neosnovane. Osnovanost tih prijava zasnivala se na natpisima iz dnevnog lista Dan i ja tu vidim realizaciju biznis plana ove NVO koja je podnijela toliki broj prijava i vidim jedan konflikt interesa o kojem možemo govoriti'', istakao je Radonjić.

Radonjić je naveo da ASK ima rok od sedam dana da izvrši kompletnu analizu nakon koje bi mogli donijeti odluku o mogućem izricanju mjere privremene ili potpune obustave budžetskih sredstava pojedinim političkim subjektima.

DPS potrošio najviše: Kako je na pres konferenciji zaključeno, kampanja za parlamentarne izbore je koštala više od četiri miliona eura, te da je evidentirana ogromna razlika između prijavljenog i potrošenog novca, što potvrđuju izvještaji koje su političke partije dostavile Agenciji za srpječavanje korupcije.

''Na osnovu dostavljenih izvještaja političkih subjekata na parlamentarnom nivou možemo zaključiti da je ova kampanja koštala u iznosu nešto većem od četiri miliona eura. U najvećem iznosu su prikazani troškovi za medijsko predstalvjanje, reklame i reklamni materijal kao i za oglašavanje. Konačni izvještaj o utrošenim sredstvima za kampanju će biti objavljeni najkasnije sjutra ali prema trenutnim informacijama možemo reći da je Demokratska partija socijalista za kampanju potrošila 1,38 miliona eura, Demokratski front (DF) 908 hiljada, Koalicija Ključ 380, Demokrate 278, Socijaldemokrate 220, Socijaldemokratska partija je potrošila 313,2, Pozitivna Crna Gora 253,4, Bošnjačka stranka 71,8 i koalicija Forca-DUA-AA 63,8 hiljada eura'', kazao je Dušan Drakić iz ASK-a.

15058584-845984862207005-636434209-n

Dostavljeno 13 od 17 izvještaja za parlamentarne i 25 od 31 za lokalne izbore: Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja predviđa da su politički subjekti koji su učestvovali u kampanji dužni da Agenciji u roku od 30 dana od dana održavanja izbora, u pisanoj i elektronskoj formi, dostave Izvještaje o porijeklu, visini i strukturi prikupljenih i utrošenih sredstava iz javnih i privatnih izvora za kampanju.

''Kada su u pitanju parlamentarni izbori, Agenciji je Izvještaje u zakonskom roku dostavilo 13 od ukupno 17 partija, koalicija i grupa građana koji su učestvovali na izborima. Od preostala četiri politička subjekta, dva su dostavila Izvještaj u elektronskoj, ali ne i u štampanoj formi, a Izvještaje nisu dostavili Srpska stranka i Alternativa. Kada su u pitanju lokalni izbori u četiri opštine, Agenciji je dostavljeno ukupno 25 od potrebnih 31 Izvještaja. Od preostalih šest Izvještaja, jedan je dostavljen u elektronskoj, ali ne i u štampanoj formi. Izvještaje nijesu dostavili Stranka srpskih radikala za izbore u Kotoru, Demokratski front za izbore u Budvi i Andrijevici, kao i Demokratski savez Crne Gore,  koalicija DUA i Albanska Alijansa za izbore u Gusinju'', istakao je Goran Durutović, samostalni savjetnik u Agenciji.

On je zaključio da Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja u slučaju nedostavljanja Izvještaja predviđa prekršajnu odgovornost za političkog subjekta i odgovorno lice u njemu.

''Agencija će već danas pokrenuti prekršajne postupke protiv svih političkih subjekata koji su učestvovali na parlamentarnim, kao i na lokalnim izborima u četiri opštine, a koji nijesu u zakonskom roku dostavili Izvještaje o prikupljenim i utrošenim sredstvima u kampanji. Propisane kazne su u visini od 10.000 do 20.000 eura za politički subjekt i 500 do 2.000 eura za odgovorno lice'', zaključio je Durutović.

Priredio i fotografisao: L.Đ.

Portal Analitika