Crna hronika

Vidojević i Živković obmanuli javnost tvrdnjama o Sinđeliću

Rezervni oficir Vojske i MUP-a Srbije Goran Vidojević i samozvani četnički komandant Bratislav Živković obmanuli su javnost tvrdnjama da ih Aleksanadar Sinđelić pozvao u oktobru ove godine da bi ih angažovao kao dobrovoljce na ukrajinskom ratištu.
Vidojević i Živković obmanuli javnost tvrdnjama o Sinđeliću
Portal AnalitikaIzvor

Prema zvaničnim podacima ukrajinskih i ruskih vlasti ali i na osnovu izjava srpskih dobrovoljaca od maja 2015. godine ne postoji bilo kakva potreba za angažovanjem plaćenika u istočnoj Ukrajini jer je konflikt nakon potpisivanja Minskog sporazuma zamrznut. Minski sporazum je postignut u februaru 2015. godine i potpisali su ga njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Fransoa Oland, ruski predsjednik Vladimir Putin i ukrajinski predsjednik Petro Porošenko.

Prema zvaničnim podacima, već više od godinu dana u toj oblasti nijesu zabilježeni veći incidenti a plaćenici su, po sopstvenim priznanjima, nakon boravka u Moskvi poslati kućama sredinom 2015. godine.

Lažni pozivi

Vidojević i Živković su u odvojenim izjavama listu ,,Dan“ tvrdili da je njih i njihove prijatelje pozvao Sinđelić u avgustu ove godina kako bi 16. oktobra nakon učešća na ,,četničkom skupu“ bili angažovani na ukrajinsko ratište.

- Predložio mi je da do sredine oktobra, skupim 10-20 ljudi, koji su spremni da idu da ratuju za novac u Ukrajinu. Prema njegovom kazivanju, plan je bio da dođemo svi u Podgoricu, gdje se održava skup dobrovoljaca, za odlazak u Ukrajinu. Sinđelić je rekao da nađem ljude, a on će nam naknadno javiti tačan termin polaska za Crnu Goru, a dobićemo novac za putne troškove, dnevnice i za avionske karte, navodi se u izjavi Vidojevića koju je objavio ,,Dan“.

Izjave Vidojevića, Živkovića ali i bivše Sinđelićeve žene trebale su da podrže tezu dijela medija i političkih grupacija da je čitavi slučaj pripreme terorističkih napada režiran od strane crnogorskih vlasti i glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića.

Takve izjave su posebno dobile na intenzitetu kada je postalo jasno da bi Aleksandar Sinđelić nakon dobrovoljnog dolaska u Crnu Goru a potom i svjedočenja u Beogradu o slučaju ,,Jajnici“ mogao postati svjedok saradnik Specijalnog tužilaštva otrkrivajući ko bi sve iz bezbjednosnih službi Rusije, paravojski iz Srbije ali i od domaćih političara mogao biti umiješan u pripremu terorističkih napada u Crnoj Gori.

Posljednja medijska kampanja služi da se navodno pokaže da Sinđelić nije kredibilan kao svjedok saradnik Specijalnog tužilaštva.

Slučaj Počuča

Da nema govora da je Sinđelić mogao obećavati odlazak na ukrajinsko ratište u oktobru 2016. godine svjedoči i činjenica da je parlamet Srbije čitavih godinu dana ranije donio veoma oštar zakon koji strogo zabranjuje boravak na stranim ratištima. U zakonu stoji odredba po kojoj je zaprijećena kazna do čak 10 godina zatvora za onog koji ide ili vrbuje srpske državljane na odlazak na strana ratišta. Taj zakon je po prvi put primijenjen na slučaj portparola protivterorističke jedinice srpske policije Radomira Počuču koji je u Srbiji uhapšen početkom marta ove godine nakon što je pokušao da ilegalno pređe granicu. Po sopstvenom priznaju, Počuča je u Ukrajini boravio do februara 2015. godine da bi nakon toga nekoliko mjeseci boravio u Moskvi, jer je prestala potreba za angažovanjem u Istočnoj Ukrajini. U Moskvi već skoro 10 mjeseci boravi Dejan Berić srpski snajperista i plaćenik u Donbasu koji je bio i u obezbjeđenu samoproglašenih predsjednika prosruskih oblasti Donjec i Luganjsk.

Iako je bio visoko u hijerahiji i u obezbjeđenju vođa pobunjenika potreba za angažovanjem Berića je prestala. Istu tezu da nema potrebe već više od godinu dana za stranim plaćenicima su ponovili i Dejan Tomić kao i tri dobrovoljca u dokumentarcu koji je prikazan na internet stranici Sinđelićeve radio stanice.

Moskva je omiljeno odredište srpskih plaćenika iz Ukrajine imajući u vidu činjenicu da Srbija nema ugovor sa Rusijom o međusobnom izručenju svojih državljana.

Niko od optuženih pred sudijom Bašovićem nije pominjao ukrajinsko ratište

Da su djelovi priča Živkovića i Vidojevića svjesno izmišljeni svjedoči podatak da niko od 16 optuženih za krivično djelo pokušaj terorizma u pokušaju i stvaranje kriminalne organizaciji u odbrani pred sudijom Bašovićem 20. oktobra nije tvrdio da je njihovo krajnje odredište bilo ratište u Ukrajini.

Kristina Hristić (39) iz Paraćina, Branka Milić (61) iz Novog Sada, Milan Dušić (59) zvani Paki ili Pacov i Dragan Maksić, zvani Maksa, (50) iz Beograda, Srboljub Đorđević (52) iz Grocke, Aleksandar Čurović (33), Aleksandar Aleksić (42), Nikola Đurić (34), Siniša Ćetković (37), Dejan Stanojević zvani Gorila (42), Miloš Aćimović (26), Ivica Matić (36) i Perica Andrić (39), svi iz Šapca su pred istražnim sudijom Miloradom Bašovićem tvrdili da su pozvani na četnički skup u Podgorici koji je trebalo da bude održan na dan izbora.

Niko od njih nije ni pomenuo Ukrajinu kao krajnje odredište, a kao organizatora dolaska većina njih je pomenula Sinđelića.

Izvor: Pobjeda

Foto: alchetron.com

Portal Analitika