Litvanski zvaničnici su saoštili da ruska prijetnja raste, a širi se strah od moguće ruske invazije.
Ministar spoljnih poslova Litvanije Linas Linkevičijus rekao je da je “veoma uplašen“ za Baltik, kao i za sirijski grad Alepo.
Litvanija vjeruje da Rusi imaju “mračne namjere“ prema toj zemlji zbog njene geografije i istorije.
Nekada članica Sovjetskog Saveza, sada je u sastavu i NATO i EU, graniči se sa Rusijom i ruskom enklavom Kaljiningradom na Baltičkom moru.
Litvanska vlada zvanično izražava strahove zbog bliskosti Putina i Trampa, a Linkevičijus dodaje da “Rusija nije velika sila, već veliki problem“.
Rusija sa druge strane insistira na tome da nije nikakva pretnja, optužujući NATO da potpaljuje vatru u regionu šireći svoju vojsku u blizini ruske granice.
Linkevičius kaže za BBC da Putin vjerovatno vidi period do inauguracije Donalda Trampa kao priliku da testira vojnu spremnost i diplomatske stavove zapadne alijanse.
“Nova administracija neće zvanično doći do druge polovine januara. Plašim se zbog ovog perioda, ne samo zbog regiona, već se nadam i da Alepo neće biti sravnjen sa zemljom do tada“, rekao je ministar.
Litvanci takođe podvlače to što Rusija gomila opremu u Kaljiningradu, i podsjećaju da je prije 25 godina iz Moskve stiglo naređenje da tenkovi uđu i razbiju mirne proteste za nezavisnost u Viljnusu.
“Zemlje koje najbolje razumeju Rusiju su one koje su joj najbliže. Bio sam dijete, a i dalje se sjećam zvuka tenkova kada su došli Rusi sa sovjetskom vojskom. To su bile ruske trupe i izvršili su invaziju, tako da je posljednje što se ovoga tiče to da nismo naivni“, rekao je litvanski opozicioni političar Gabirelius Landsbergis.
Litvanci, piše BBC, mogućnost invazije shvataju veoma ozbiljno. Zvaničnici pokušavaju da dokažu SAD da je Litvanija odgovoran partner u zapadnoj alijanski, a štampaju se i posebni pamfleti koji pokazuju civilima kako da se ponašaju u slučaju invazije.
“Da, to je alarm. To je alarm ne da Rusi dolaze, već da raste prijetnja svakog dana“, rekao je jedan litvanski major za BBC.