Iz naredbe o proširenju istrage kojom su obuhvaćena dvojica ruskih državljana, Eduard Vladimirovič Širokov i Vladimir Nikolajevič Popov, kao i 19 srpskih državljana, nedvosmisleno proizilazi da su pod lupom istražitelja i pojedini političari iz Demokratskog fronta.
Kako istraga navodi, jednom od njih bio je povjeren zadatak da sa Bratislavom Dikićem rukovodi okupljenim građanima, nakon izbijanja haosa ispred zgrade parlamenta. U naredbi se naglašava da je jedan ,,član kriminalne organizacije iz političke strukture Demokratskog fronta“ trebalo da nakon izbijanja haosa ispred zgrade parlamenta ,,nastavi komandovanje licima koja su se sukobila sa službenicima Uprave policije“.
Ko je taj član kriminalne organizacije koji je ujedno i član Demokratskog fronta, saznaće se, prema informacijama Pobjede, u narednih nekoliko dana.
Osim crnogorskih političara, Tužilaštvo prikuplja dokaze i za još nekoliko srpskih državljana, spremnih da na poziv Aleksandra Sinđelića dođu u Crnu Goru i po njegovim uputstvima izazovu nemire. Sinđelić, koji je bio desna ruka dvojici ruskih državljana - za koje treba tek da se utvrdi da li su pripadali nekoj službi - mogao bi narednih dana biti pušten na slobodu, ukoliko Višu sud prihvati prijedlog Tužilaštva da bude svjedok saradnik.
Sinđelić je 1. novembra dobrovoljno došao u Crnu Goru i ispričao istražnim organima ko ga je angažovao za pripremu više terorističkih napada. Iako je na početku istrage tvrdio da nema nikakve veze sa optužbama koje mu se stavljaju na teret, njegovo priznanje uslijedilo je nakon što mu je specijalni tim na čelu sa glavnim specijalnim tužiocem Milivojem Katnićem predočio dokaznu građu. Kako saznajemo, crnogorski istražitelji zatražiće, posredstvom međunarodne pravne pomoći, saslušanje dvojice ruskih državljana i insistirati da budu prisutni tokom davanja njihovih iskaza. Očekuje se da će ruske državne službe ući u trag dvojici okrivljenih i sa kolegama Crne Gore dogovoriti termin saslušanja. Narednih dana biće upućen zahtjev i srpskim vlastima za izručenje Predraga Bogićevića, Nemanje Ristića i Miloša Jovanovića koji su obuhvaćeni naredbom o proširenju istrage.
Prema nalazima istrage, teroristički plan osmislili su dvojica Rusa - Eduard Širokov i Vladimir Popov. Oni su oformili grupe na teritoriji Crne Gore, Srbije i Rusije s ciljem „vršenja neodređenog broja krivičnih djela terorizam“ i krivičnih djela ,,ubistvo najviših predstavnika Crne Gore“. Dvojica Rusa platila su Aleksandru Sinđeliću 200.000 eura da se pobrine da 16. oktobra zauzmu Skupštinu i ubiju premijera Đukanovića.
“Vladimirovič je od Sinđelića tražio da pronađe osobu koja umije da koristi vatreno oružje nakon što je propao plan za hapšenje predsjednika Vlade da na dan parlamentarnih izbora pođe u Crnu Goru i ubije Đukanovića”, navodi se u naredbi.
Sinđelić mu je za dolazak dao 15.000 eura i 500 dolara da dođe ispred parlamenta i rukovodi operacijom. Sinđelić je Mirku Velimiroviću i Dikiću predao dva specijalno pripremljena mobila telefona marke „lenovo“ koji se ne mogu prisluškivati niti pratiti mjerama tajnog nadzora, a Dikić je nakon upada u Skupštinu taj telefon trebao da preda za sada neidentifikovanom članu kriminalne organizacije iz političke strukture Demokratskog fronta.
Za vrbovanje članova kriminalne organizacije bili su zaduženi Predrag Bogićević i Nemanja Ristić koji su trebali da organizuju dolazak na protestno okupljanje DF-a i „da zajedno sa političarima te partije okupljenim na mitingu izazovu sukobe sa službenicima Uprave policije i nasilno uđu u Skupštinu gdje će ostati najmanje 48 sati i proglasiti izbornu pobjedu DF-a i drugih opozicionih partija“.
Sinđelić je, tvrde istražitelji, Bogićeviću dao 19.000 eura, a Ristiću 4.500 eura da vrbuju što više članova kriminalne grupe. Pored drugih, za sada neidentifikovanih osoba, članovi grupe su okrivljeni Miloš Jovanović, Kristina Hristić, Mirko Velimirović, Branka Milić, Milan Dušić, Dragan Maksić, Srboljub Đorđević, Aleksandar Čurović, Aleksandar Aleksić, Nikola Đurić, Siniša Ćetković, Dejan Stanojević, Miloš Aćimović, Ivica Matić i Perica Andrić. Širokov i Popov sumnjiče se da su kao organizatori počinili krivično djelo stvaranje kriminalne organizacije dok se ostali okrivljeni terete da su članovi te organizacije.
Dvojica Rusa, Dikić, Sinđelić, Bogićević i Ristić se terete i za krivično djelo terorizam u pokušaju. Eduardu Širokovu se stavlja na teret i krivično djelo „pripremanje djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Crne Gore izvršeno putem podstekivanja“.
Aleksandru Sinđeliću su, kada je postalo izvjesno da se kandiduje za svjedoka saradnika, počele da stižu prijetnje smrću. Prema informacijama Pobjede, krajem prošle sedmice jedan od zatvorenika u ZIKS-u Sinđeliću je, pozivajući se na četničkog komandanta Bratislava Živkovića, poručio da će ,,biti likvidiran zbog izdaje“.
Sinđeliće je o prijetnji informisao Tužilaštvo i tim povodom dao izjavu, saznaje Pobjeda. Vođa Četničkog pokreta Bratislav Živković je u nekoliko navrata, posredstvom srpskih medija ali i dnevnog lista Dan, Sinđelića okarakterisao kao ,,lažljivca koji je uzimao novce da vodi srpske patriote u Ukrajinu“. Sinđelić i Živković su jedno vrijeme, kao borci za ,,rusu stvar“, bili u Ukrajini. Prema zvaničnim podacima srpskih institucija, na ratištima u širem rejonu Dombasa, učestvovalo je oko 50 srpskih državljana, uglavnom pripadnika Četničkog i Ravnogorskog pokreta.
Pobjeda