- Crna Gora će postati članica za nekoliko mjeseci, ali što je s Makedonijom. Sporovi o imenu ne mogu biti važniji od bezbjednosne situacije – istakla je Grabar-Kitarović i dodala kako će ,,biti prva osoba koja će izraziti dobrodošlicu Srbiji ako uđe u NATO“, za što vjeruje da će se dogoditi.
Zajednički jezik Predsjednica Hrvatske smatra da će novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp nakon inauguracije i upoznavanja s informacijama, sa međunarodnim obavezama koje SAD ima s NATO-om i činjenicama da današnja situacija u svijetu zahtijeva sjevernoatlantsku saradnju, ostaviti pozitivno nasljedstvo u tom paktu.
- Današnjem svijetu treba više, a ne manje NATO-a. Vjerujem da ćemo u budućnosti pronaći zajednički jezik, no slažem se i s činjenicom da trebamo ispunjavati naše obaveze, počevši od moje države Hrvatske - rekla je hrvatska predsjednica istakavši kako smatra da će Tramp nastaviti saradnju u Sjevernoatlantskom savezu.
Vašington daje gotovo 70 odsto izdataka za NATO, te već dugo traži da ostali učine više po tom pitanju, a Tramp je tokom svoje kampanje zapanjio saveznike kad je rekao da bi SAD mogle razmisliti dvaput hoće li stati u odbranu neke članice ako nije platila svoj udio u savezu.
Izdvajanja za odbranu Hrvatska predsjednica je na panelu istakla da je prisustvovala posljednjem samitu NATO-a u Varšavi gdje je uvidjela da je Hrvatska jedna od rijetkih država koja nije povećala izdvajanja za odbranu.
- Za mene tu nije riječ o troškovima, nego o investicijama, te o ispunjavanju međunarodnih obaveza - rekla je predsjednica, dodavši kako je riječ i o jačanju sopstvene odbrambene i bezbjednosne politike, ne samo investicijama u vojne snage, nego i u prilagođavanje bezbjednosnog aparata prijetnjama koje su sve bliže Evropi.
Govoreći o ruskoj prijetnji, predsjednica je naglasila da tu državu neće ,,uplašiti milijarde dolara investicija“ u odbranu, nego kako je potrebna ,,solidarnost i brze i okretne reakcije na rusko djelovanje“.
- Greška koju smo napravili s Krimom i Ukrajinom je bila u tome što smo bili prespori u odgovoru - dodala je. Pritom je istakla kako Rusija nije smisao postojanja, neprijatelj ili suparnik NATO-a, nego da s njom treba sarađivati. Na panelu su učestvovale i zamjenica glavnog sekretara NATO-a Rouz Gotemeler, potpredsjednica ukrajinske vlade zadužena za evropske i evroatlantske integracije Ivana Klimpuš Cincazdze, te američka senatorka Džini Šaen.