Abiznis

ĐUKANOVIĆ: Nema zarade od proizvodnje primarnog aluminijuma

Proizvođači aluminijuma u svijetu, ne očekuju profit u narednim godinama od proizvodnje primarnog aluminijuma, već od aluminijumskih proizvoda za auto i avio industriju, sa visokom dodatom vrijednošću i cijenom u odnosu na primarni aluminijum, kaže Đukanović.
ĐUKANOVIĆ: Nema zarade od proizvodnje primarnog aluminijuma
Portal AnalitikaIzvor

Goran Đukanović, analitičar i konsultant za aluminijumsku industriju, učestvovaće naredne nedjelje na konferenciji Aluminium Dusseldorf 2016 i imaće prezentaciju na temu „Aluminijum protiv čelika u automobilskoj industriji“.

Ovo je njegovo treće uzastopno učestvovanje na konferenciji u Dizeldorfu i četrvrto na velikim svjetskim konferencijama u posljednje dvije godine gdje će govoriti o komparativnim prednostima i manama upotrebe aluminijumskih legura i naprednih čelika visoke čvrstoće u automobilskoj industriji.

„Ovaj put fokus će biti na najnovijim aluminijumskim legurama i najnovijoj, trećoj generaciji naprednih čelika koja je još uvijek u fazi testiranja, a uskoro se očekuje njena serijska primjena u automobilima.Pored ostalog, govoriću koliki je rizik za aluminijumske legure, čija je primjena u porastu u automobilima, da im treća generacija čelika ugrozi taj trend i ponovo vrati primat čeliku u primjeni u automobilima, čak i za smanjenje težine vozila.

Osim aluminijuma i čelika, kao glavnim materijalima u proizvodnji automobila nanjovije generacije, za intenzivno smanjenje težine se koriste i magnezijum i kompozitni materijali (CFRP).Proizvođači automobila žure da smanje težinu vozila kako bi smanjili potrošnju goriva i ispunili standarde smanjenja emisije ugljen disoksida propisane od strane vlada država, a najstrožiji su u Ervropskoj uniji i SAD“, rekao je Đukanović za Portal Analitika.

ANALITIKA: Ko će biti prisutan na konferenciji?

ĐUKANOVIĆ: Među delegatima – učesnicima konferencije biće predstavnici, stručnjaci iz velikih kompanija, poput: Daimler-Mercedes, BMW, Audi, Airbus, John Deer itd. Aluminium Dizeldorf nije kongresni tip konferencije, gdje svako može da prijavi rad i prezentira ga, i još da plati participaciju, već se za predavače – prezentere (speaker-e) pozivaju uglavnom predstavnici ovih velikih kompanija i oni koji imaju ostvarene rezultate u oblasti o kojoj govore.

Zato je Aluminium Dizeldorf prestižan događaj u kalendaru aluminijumske industrije i svih kompanija koje koriste usluge i proizvode te industrije: automobilska, avio industrija, konstrukcije i građevinarstvo, ambalaže i pakovanja, brodogradnja i druge.

Posebna mi je čast i zadovoljstvo učestvovanje na ovoj konferenciji konkretno, naročito ako se uzme u obzir da ne predstavljam niti jednu kompaniju već nastupam kao pojedinac.Osim toga, biću jedini predavač na konferenciji sa prostora bivše Jugoslavije.

ANALITIKA: I ko će po vašem mišljenju pobijediti u trci između aluminijuma i čelika u primjeni u automobilskoj industriji?

ĐUKANOVIĆ: Čelik i dalje ima dominantnu ulogu u primjeni u automobilima, tako da i pored smanjenja učešća čelika u korist aluminijuma i ostalih lakih materijala na čelik i dalje otpada oko polovine ukupne težine voziila. Ipak, posljednjih godina se taj udio smanjuje a raste udio aluminijuma i trenutno iznosi oko 11-12% a očekuje se da dostigne 17% , moguće i više, do 2025. godine. Naročito će se povećati sadržaj aliminijuma u velikim i težim automobilima i tzv. džipovima dok će čelik zadržati primat u manjim i lakšim automobilima.

Automobili budućnosti neće imati dominantan sadržaj niti jednog pojedinačnog metala /materijala već će sadržaj glavnih materijala koji se koriste u proizvodnji automobila biti približno ravnomjeran, u opsegu između 15 i 20%.

Pojava treće generacije naprednih čelika velike čvrstoće, ali i elastičnosti i kovnosti, što su ključni parametri za odabir materijala za automobile, potencijalno može usporiti primjenu aluminijuma u automobilima, ako se ispune očekivanja proizvođača ovih čelika vezano za svojstva i parametre.

Ipak, treća generacija čelika će najveća konkurencija biti prethodnoj generaciji čelika, dok će aluminijum zadržati status najpogodnijeg materijala za smanjenje težine automobila, na osnovu njegovih karakteristika i cijene. Magnezijum i kompozitni materijali (koji se koriste u avio industriji) su znatno lakši od aluminijuma ali njihova cijena je još vrlo visoka za veću primjenu u automobilima.

ANALITIKA: Kakava je trenutna potražnja za aluminijumom, u kojoj grani industrije se najviše traži?

ĐUKANOVIĆ: Potražnja za aluminijomom u svijetu je stabilna i i dalje relativmo velika u odnosu na bakar i ostale obojene metale, oko 6-7% na godišnjem nivou. Najveća je u Kini, oko 9-10% a van Kine oko 3 %.Najveći rast potražnje dolazi i transportne industrije i oko četvrtinu svjetske potražnje za aluminijumom odnosi se na transportnu industriju.

Očekuje se da prosječan sadržaj aluminijuma u automobilima posraste sa oko 180 kg trenutno na oko 250 kg do 2025. godine.I pored toga, usled još veće proizvodnje, naročito u Kini, cijena aluminijuma ostaje ''zarobljena'' između 1600 i 1700 US$/t.

Ova cijena odgovara automobilskoj ali i drugim industrijama koje koriste aluminijum i, ako se zadrži, omogućila bi rastuću primjenu aluminijuma u tim industrijama.

Zbog toga kompanije, proizvođači aluminijuma u svijetu, ne očekuju profit u narednim godinama od proizvodnje primarnog aluminijuma već od aluminijumskih proizvoda za auto i avio industriju, sa visokom dodatom vrijednošću i cijenom u odnosu na primarni aluminijum.

P.Z.

 

Portal Analitika