Prvi eksperiment ovakve vrste izveden je u junu, na brodu Kignus. Opit je izvela američka kompanija Orbital ATK.
Kontrolisani požar održaće se na brodu koji je prije nekoliko dana pušten sa Međunarodne svemirske stanice, a u kome je bilo 1,5 tona smeća.
Čitav brod i njegov sadržaj će izgorjeti pri ponovnom ulasku u Zemljinu atmosferu.
Do tada, svemirski brod će biti transformisan u deo eksperimenta, čiji je cilj da poboljša bezbijednost astronauta koji žive u svemiru, tako što će pomoći stručnjacima da bolje razumiju kako se vatra ponaša u mikrogravitaciji.
“Požar na svemirskom brodu je jedna od najvećih briga za sigurnost posade, koja muči Nasu i međunarodnu zajednicu za istraživanje svemira”, rekao je menadžer projekta Gari Paf.
U poređenju sa okruženjem na Zemlji, gdje je požar opširno proučavan u svemu, od mina, podmornica do solitera, malo je poznato kako se vatra ponaša u mikrogravitaciji.
Projekat nastoji da sazna hoće li plamen, koji se kreće nagore, nastaviti da raste, ili će mikrogravitacija da ograniči veličinu vatre.
Cilj je takođe da se otkrije koje će tkanine i materijali da se zapale i kako će gorjeti.
Prije svega, naučnici moraju da nađu odgovarajući svemirski brod na kojem će izvesti eksperiment.Međunarodni tim istraživača, uključujući i Evropsku svemirsku agenciju, napravili su devet pregrada za materijale koji će biti zapaljeni. Tu, između ostalih, spadaju i materijali koji se koriste za pravljenje astronautskih odela, strukture koje se koriste za skladišta i ostalo, navode iz Nase.
Dvije kamere postavljene su u brod, one snimaju sve uzorke, a snimci i slike će stići tek nekoliko dana nakon događaja.
Iz tima kažu da se ne očekuje da će se zapaliti svi materijali, a ako se to desi, biće veoma iznenađujuće.